Syn.: Gesneria inaequalis Benth., Isoloma inaequale (Benth.) Benth. ex B. D. Jacks., Kohleria lehmannii Fritsch, Kohleria magnifica (Planch. et Linden) H. E. Moore, Locheria magnifica Planch. et Linden, Tydaea magnifica (Planch. et Linden) Hanst., Tydaea warscewiczii Regel
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Kohleria inaequalis
Rozšíření: Druh Severních And, vyskytuje se na západních svazích horských hřebenů Kolumbie (Centrální a Západní Kordillera) i severního Ekvádoru. Druh je morfologicky variabilní, v areálu se rozlišují tři infraspecifické taxony, kromě nominátního jsou to ještě Kohleria inaequalis var. lindenii a K. i. var. ocellata.
Ekologie: Roste jako podrost v tropických vlhkých lesích, obvykle na březích vodních toků, ale i kolem cest, objevuje se i v nížinách, avšak nejčastější je v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 2000(–2500) m. Kvete po celý rok.
Kohleria inaequalis
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř vytvářející stolony. Lodyha je vystoupavá až přímá, 15–60(–100) cm dlouhá, jednoduchá, občas i větvená, chlupatá. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, 3–10(–20) cm dlouhé a 1,5–6(–9) cm široké, na bázi klínovité, na okraji pilovité, na vrcholu špičaté, na líci chlupaté až štětinaté, na rubu chlupaté nebo i lysé, na žilkách chlupaté. Květenství je 1–4květé, stopkaté; listeny jsou kopinaté, 4–13 mm dlouhé, opadavé; kalich je 6–11(–25) mm dlouhý, chlupatý, kališní cípy jsou kopinaté; koruna je trubkovitá, 16–38(–55) mm dlouhá, vně chlupatá, červená, na korunních cípech s purpurovou nebo černou čárkovitou kresbou. Plodem je tobolka, 9–15(–20) mm dlouhá.
Kohleria inaequalis
Kohleria inaequalis
Kohleria inaequalis
Kohleria inaequalis
Fotografoval Mário Duchoň, dne 18. 2. 2014 (Kolumbie, departamento del Valle del Cauca, Farallones de Cali).