Syn.: Brachyloma longifolium (Lindl.) Oerst., Brachyloma petiolare (Benth.) Oerst., Gesneria breviflora Lindl., Gesneria ignorata Kunth et Bouché, Gesneria linkiana Kunth et Bouché, Gesneria longifolia Lindl., Gesneria mollis Kunth, nom. illeg., Gesneria petiolaris Benth., Gesneria schiedeana (DC.) Hook., Gesneria seemannii Hook., Gesneria spicata Kunth, Isoloma breviflorum (Lindl.) Lindl. et Paxton, Isoloma ignoratum (Kunth et Bouché) Hemsl., Isoloma incanum (Klotzsch et Hanst.) Hemsl., Isoloma kramerianum Lehm., Isoloma linkianum (Kunth et Bouché) Hemsl., Isoloma longifolium (Lindl.) Decne., Isoloma petiolare (Benth.) Decne., Isoloma rupestre (Seem.) Hemsl., Isoloma schiedeanum (DC.) Hemsl., Isoloma seemannii (Hook.) Benth. et Hook. f., Isoloma spicatum (Kunth) Decne., Isoloma tetragonum (Oerst.) Hemsl., Isoloma tomentosum (Hanst.) Benth. et Hook. f., Kohleria chiapensis Brandegee, Kohleria ignorata (Kunth et Bouché) Regel, Kohleria incana Klotzsch et Hanst., Kohleria krameriana (Lehm.) Hanst., Kohleria linkiana (Kunth et Bouché) Hanst., Kohleria longifolia (Lindl.) Hanst., Kohleria petiolaris (Benth.) Hanst., Kohleria rupestris Seem., Kohleria schiedeana (DC.) Hanst., Kohleria seemannii (Hook.) Hanst., Kohleria tetragona Oerst., Kohleria tomentosa Hanst., Kohleria wageneri Regel
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Kohleria spicata
Rozšíření: Široce rozšířený druh, roste od jižního Mexika přes celou Střední Ameriku až do Kolumbie, dále na západě Venezuely, na jih ještě v Ekvádoru a severním Peru. Zasahuje i na Kokosový ostrov.
Ekologie: Provází skalky, včetně útesů na mořském břehu, okraje křovin, ale i druhotná stanoviště. Lokality leží od mořské hladiny až do nadmořské výšky 2500 m.
Kohleria spicata
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř s šupinatým oddenkem a podzemními výběžky, lodyhy jsou (20–)50–100(–200) cm vysoké, při bázi až 1 cm silné. Listy vyrůstají v trojčetných přeslenech, méně často jsou vstřícné; řapík je 0,5–3 cm dlouhý; čepel je eliptická až kopinatá, (3–)5–10(–15) cm dlouhá a 2–4,5(–6,5) cm široká, na bázi zaokrouhlená, na okraji drobně pilovitá, na vrcholu zašpičatělá, na líci srstnatě chlupatá, méně často sametová nebo naopak skoro lysá, na rubu plstnatá a na žilkách až hedvábitě vlnatá, žlutozelená. Květenství je vrcholové, s drobnějšími listeny; květní stopky jsou 0,3–3 cm dlouhé, chlupaté; květ je 5četný, jen mírně souměrný; kalich je 4–8 mm dlouhý, cípy jsou odstálé, vejčité, 1,5–3 mm dlouhé; korunní trubka je 1–1,8 cm dlouhá, v ústí 5–7 mm široká, vně chlupatá, červená, uvnitř lysá, žlutočervená, cípy jsou odstálé, téměř okrouhlé, 2–3 mm dlouhé, žlutočervené, s purpurovými skvrnkami; 4 tyčinky jsou 1–1,5 cm dlouhé; čnělka nedosahuje k ústí koruny. Plodem je vejcovitá tobolka 7–10 mm dlouhá, otevírá se 2 chlopněmi.
Kohleria spicataKohleria spicata
Kohleria spicata
Kohleria spicata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 2. 2014 (Kostarika, Volcán Arenal).