Syn.: Besleria grandiflora Kunth, Capanea chiriquana C. V. Morton, Capanea grandiflora (Kunth) Decne., Capanea humboldtii (Klotzsch) Oerst., Capanea oerstedii (Klotzsch) Oerst., Capanea picturata Donn. Sm., Drymonia grandiflora (Kunth) G. Don, Gloxinia tigridia Ohlend., Rhytidophyllum humboldtii Klotzsch, Rhytidophyllum oerstedii Klotzsch, Rhytidophyllum tigridia (Ohlend.) Klotzsch, Sisyrocarpus ohlendorffii Klotzsch ex Walp.
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Kohleria tigridia
Rozšíření: Areál se táhne od jižního Mexika po Panamu a od severozápadní Venezuely po Ekvádor.
Ekologie: Roste epifyticky v deštných až mlžných lesích v nadmořských výškách 700–2000 m. Vůně květů poněkud připomíná zelí; rostliny jsou opylovány netopýry, zejména druhem Anoura caudifer.
Kohleria tigridia
Popis: Pýřitá bylina s oblou ovíjivou lodyhou, dorůstá délky až 1,5 m. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, na okraji drobně pilovité, zašpičatělé. Květy tvoří chudokvětá úžlabní květenství; kalich je zvonkovitý, chlupatý, s 3 hrbolky a s kopinatými cípy; koruna je poněkud zygomorfní, široce trubkovitá, prohnutá, asi 5 cm dlouhá, s 5 krátkými, stejnými cípy, zelenobílá, uvnitř výrazně hnědě nebo hnědofialově tečkovaná, vně i uvnitř chlupatá; tyčinky jsou 4, přirostlé ke korunní trubce; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, tvoří svrchní semeník, dlouhou čnělku s laločnatým nektáriem s hnědavými skvrnkami a hlavatou bliznu. Plodem je tobolka s drobnými semeny.
Kohleria tigridia
Kohleria tigridia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 2. 2009 (Kostarika, Monteverde: Santa Elena).