Syn.: Gesneria regeliana Warsz., Isoloma regelianum (Warsz. ex Planch.) Voss, Isoloma warszewiczii (Regel) Bailey, Sciadocalyx warszewiczii Regel
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Kohleria warszewiczii
Rozšíření: Severoandský druh, vyskytuje se jen v horských oblastech centrální Kolumbie.
Ekologie: Roste terestricky (epipetricky) v tropických horských lesích, často na březích vodních toků, ale i kolem cest, v nadmořských výškách zhruba od 1300 až do 2500 m.
Kohleria warszewiczii
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř se šupinatým oddenkem a lodyhou vystoupavou až přímou, 30–200 cm dlouhou, větvenou, chlupatou. Listy jsou obvykle vstřícné, méně často i v přeslenu po 3–4, jsou řapíkaté, eliptické až vejčité, 7–20 cm dlouhé a 2–9 cm široké, na bázi klínovité, po okraji vroubkované, na vrcholu špičaté, oboustranně chlupaté. Květenství je 3–6(–10)květé, květy jsou nicí, stopkaté, 5četné; kalich je zvonkovitý, 5–8 mm dlouhý, chlupatý, kališní cípy jsou vejčité, odstálé, nazpět zahnuté; koruna je zvonkovitá, 25–42 mm dlouhá, korunní trubka je růžová až levandulová, vně chlupatá, uvnitř lysá, korunní cípy jsou žlutavé s fialovými tečkami; fertilní tyčinky jsou 4, pestík je chlupatý, blizna 2laločná. Plodem je 2pouzdrá vejcovitá tobolka, 10–15 mm dlouhá.
Poznámka: K neotropickému rodu Kohleria je v současnosti započítáváno na 40 druhů, vyskytují se v pásu od jihu Mexika až po Peru a nejsevernější část Brazílie. Centrum druhové diverzity tohoto rodu se nachází v jihozápadní Kolumbii a na severu Ekvádoru.
Kohleria warszewiczii
Kohleria warszewiczii
Kohleria warszewiczii
Fotografoval Mário Duchoň, dne 18. 2. 2014 (Kolumbie, departamento del Valle del Cauca, Farallones de Cali).