Syn.: Linnaea amabilis (Graebn.) Christenh.
Česká jména: kolkvicie krásná (Mareček 1997)
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Kolkwitzia amabilis

Kolkwitzia amabilis

Rozšíření: Původním je tento druh ve střední Číně, v provinciích An-chuej, Che-nan, Chu-pej, Kansu, Šan-si a Šen-si. Pro vědu byl druh popsán Karlem Graebnerem až v roce 1901. Pěstuje se jako okrasný keř v mnoha částech světa, do Evropy se dostal na začátku 20. století. U nás bývá vysazován do parků a větších zahrad.
Ekologie: V Číně roste v nadmořské výšce od 300 do 1400 m. Kvete od května do června.
Popis: Opadavý keř, bohatě větvený, s hustě olistěnými větvemi, vysoký až 300 cm a stejně tak široký. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, čepel listů je kopinatá až vejčitá, koruna mírně 2pyská, zvonkovitá, růžová s výraznou síťovitou kresbou, až 25 mm velká. Plodem je tobolka.
Využití: Kolkvicie je velice elegantní keř, v době květu pak přímo líbezný, velice dobře se tedy uplatní v solitérní výsadbě, občas se vysazuje i do živých plotů. Daří se mu v propustné půdě na slunci i v polostínu, jeho řez by neměl být každoroční, stačí průklest po dvou až třech letech, radikálněji lze zmladit jen staré keře. V kultuře se objevuje i několik kultivarů, k nejběžnějším patří ´Pink Cloud´.
Poznámka: Rod byl pojmenován po německém botanikovi Richardu Kolkwitzovi.
Kolkwitzia amabilis
Kolkwitzia amabilisKolkwitzia amabilis
Kolkwitzia amabilis
Kolkwitzia amabilis
Kolkwitzia amabilis
Fotografováno ve dnech 27. 5. a 29. 7. 2003 (Brno, kultura), 23. 5. 2015 (Polabí, kultura).