KOPSIA FRUTICOSA (Roxb.) A. DC.

Syn.: Cerbera fruticosa Roxb., Cerbera fruticosa Ker Gawler, Kopsia vinciflora Blume, Tabernaemontana longiflora Rusby, Tabernaemontana rosea Ten.
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité

Kopsia fruticosa

Rozšíření: Druh pochází z Indočíny, předpokládá se, že zemí původu je Barma. Je pěstovaný v Indii, Indonésii, Malajsii, Thajsku, jižní Číně, na Srí Lance a na Filipínách.

Ekologie: Ve své domovině roste v keřovém patře lesů a v lesních lemech, v kultuře na světlých a vlhkých stanovištích.

Popis: Stálezelený keř dorůstající výšky až 4 m. Listy jsou vstřícné, světle zelené, lesklé, jednoduché, řapík asi 1 cm dlouhý, čepel úzce eliptická nebo úzce podlouhlá, 10–23 cm dlouhá a 2,5–9 cm široká, s klínovitou bází, na vrcholu tupě zašpičatělá. Trubkovité květy vyrůstají v chudých svazečcích, na stopkách 5–7 mm dlouhých, s listeny asi 1,5 mm dlouhými. Kališní cípy jsou vejčité, na vrcholu tupé, červeně naběhlé, 1,5–2,5 mm dlouhé. Koruna je světle růžová, někdy až téměř bílá, trubka 3–5 cm dlouhá, v hrdle pýřitá, korunní laloky podlouhlé, 1,5–2,5 cm dlouhé, u báze zbarvené tmavším odstínem růžové; semeník plstnatý, čnělka 3–4 cm dlouhá. Plodem je oválná peckovice 2,5 × 2 cm, s jedním semenem.

Využití: Druh se vysazuje v tropických zemích jako okrasná a léčivá rostlina. V tradiční medicíně se používá k tlumení bolesti a k léčbě syfilis. Extrakty z rostliny vykázaly při laboratorních zkouškách protinádorovou a protimalarickou aktivitu.

Poznámka: Rod Kopsia je pojmenován po holandském botanikovi, pastoru Janu Kopsovi (1765–1849), který později působil jako zemědělský ekonom.

Kopsia fruticosa
Kopsia fruticosa
Kopsia fruticosa

Fotografováno dne 11. 2. 2014 (Srí Lanka, u Anuradhapury).