Syn.: Damapana africana (Endl.) Kuntze, Smithia africana (Endl.) Taub., Smithia bequaertii De Wild., Smithia chamaecrista Benth., Smithia kotschyi Benth.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Kotschya africana
Rozšíření: Druh tropické východní Afriky (od Etiopie přes Ugandu, východní Zair a Tanzanii až po Zambii a severní Mosambik) a Madagaskaru. Druh je poměrně variabilní, v areálu se rozlišuje několik infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste v xerofilních křovinách, lesních lemech i travnaté savaně, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200 m.
Kotschya africana
Popis: Keř 1–4,5(–6) m vysoký, s větvemi výrazně žláznatě chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 2–8 cm dlouhé, sudozpeřené, s 20–42 lístky, které jsou eliptické až kopinaté, mírně nesymetrické, 2–10(–12,5) mm dlouhé a 0,5–3,5(–4) mm široké, na vrcholu špičaté, lysé nebo chlupaté; palisty jsou kopinaté, 3–7,5 mm dlouhé, chlupaté. Květenství je axilární, 1 nebo vícekvěté; stopka je 4–6 mm dlouhá; listeny jsou vejčité, 3,5–8 mm dlouhé, chlupaté nebo olysalé; kalich je 10–22 mm dlouhý, chlupatý; pavéza je obvejčitá, 9,5–18 mm dlouhá a 4,5–10 mm široká, většinou vykrojená, oranžovožlutá, s načervenalými žilkami, lysá, křídla jsou stejné barvy, na vrcholu chlupatá, člunek je zelenožlutý, s červenými žilkami. Plodem je zaškrcovaný lusk, články jsou 3–4 mm dlouhé, chlupaté.
Poznámka: Rod Kotschya čítá na 30 druhů, vyskytují se v tropické Africe a na Madagaskaru. Rodové jméno vzdává poctu slezskému botanikovi a cestovateli Karlovi G. Kotschymu.
Kotschya africana
Kotschya africana

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo).