Sušicko-horažďovické vápence, Kozlovská stráň – přírodní památka

Mezi Horažďovicemi a Střelskými Hošticemi se nad nivou pravého břehu Otavy zvedá nevysoká, ale prudká stráň se skalními výchozy, dnes odlesněná a chráněná od roku 2011 jako přírodní památka Kozlovská stráň (okres Strakonice). Rozloha chráněného území činí 1,3 ha. Důvodem ochrany je výskyt vzácného hořečku mnohotvarého českého (Gentianella praecox subsp. bohemica), zachráněného takříkajíc na poslední chvíli. Druh je chráněn též přílohou II evropské směrnice č. 92/43/EHS o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, a proto je Kozlovská stráň též součástí sítě evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000.
Kozlovská stráň
Hořeček český zde byl objeven v roce 2000, místo výskytu však bylo osázeno borovicí v hustém sponu a zdálo se, že osud hořečku je zpečetěn. Několik let se neobjevil, ochrana přírody však pro tentokrát slavila vítězství a po vykácení nepatřičných jehličin, jejichž hutné pařezy dodnes dosvědčují místo nálezu, se hořeček obnovil ze semenné banky. Dnes se zde vyskytuje s kolísavou početností v závislosti na průběhu počasí v předchozím roce od jedinců po jejich desítky.
Kozlovská stráň
Území je jinak samo o sobě pěkné, porostlé suchými trávníky, křovinami, zřetelně zatlačovanými v rámci plánu péče o přírodní památku, a osamělými stromy. Ze zajímavých druhů se zde dále vyskytují jehlice plazivá (Ononis repens), hořec brvitý (Gentianopsis ciliata), bodlák nicí (Carduus nutans) nebo sléz velkokvětý (Malva alcea), z dřevin stojí za zmínku především jalovec obecný (Juniperus communis).
Kozlovská stráň
Z běžných druhů můžeme jmenovat mrkev obecnou (Daucus carota), bedrník obecný (Pimpinella saxifraga), vítod chocholatý (Polygala comosa), svízel syřišťový (Galium verum), devaterník velkokvětý tmavý (Helianthemum grandiflorum subsp. obscurum), jetel rolní (Trifolium arvense), jetel luční (T. pratense), zvonek okrouhlolistý (Campanula rotundifolia), krvavec menší (Sanguisorba minor), řepík lékařský (Agrimonia eupatoria), hrachor luční (Lathyrus pratensis), pupavu bezlodyžnou (Carlina acaulis), pupavu obecnou (C. vulgaris), starček přímětník (Senecio jacobaea), pamětník rolní (Acinos arvensis), úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria), mateřídoušku vejčitou (Thymus pulegioides), válečku prapořitou (Brachypodium pinnatum), hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides), hadinec obecný (Echium vulgare), třezalku horskou (Hypericum montanum), len počistivý (Linum catharticum) aj.
Kozlovská stráň
Z dřevin tu pak najdeme sosnu (Pinus sylvestris), břízu bělokorou (Betula pendula), svídu krvavou (Cornus sanguinea) aj. Spodním okrajem území vede turistická stezka z Horažďovic do Střelských Hoštic a území přírodní památky je tedy dobře dostupné.
Kozlovská stráň
Fotografováno dne 11. 9. 2016.