Syn.: Baeckea phylicoides A. Cunn. ex Schauer, Baeckea virgata var. polyandra Maiden et Betche, Kunzea ericoides var. linearis (Kirk) W. Harris, Kunzea ericoides var. microflora (G. Simpson) W. Harris, Kunzea glabriuscula Gand., Kunzea leptospermoides F. Muell., Kunzea peduncularis F. Muell., Kunzea peduncularis var. brachyandra Benth., Kunzea phylicioides (A. Cunn. ex Schauer) Druce, Leptospermum ericoides A. Rich., Leptospermum ericoides var. lineare Kirk, Leptospermum ericoides var. microflorum G. Simpson, Leptospermum phylicoideum (A. Cunn. ex Schauer) Cheel
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Kunzea ericoides
Rozšíření: Původní v Austrálii (Victoria, Queensland, Nový Jižní Wales) a na Novém Zélandu (Great Barrier Island, Severní ostrov od Te Paki po Otago na Jižním ostrově). Vysazen na Havajských ostrovech asi před 70 lety ke stabilizování srázů poškozených pastvou, dnes na několika z nich tvoří invazivní houštiny. Druh je komplexem forem a variet.
Ekologie: Roste od pobřežních oblastí (písečné duny, křoviny) přes nížinné a horské lesy až do výšky 2000 m nad mořem. Je důležitou součástí přirozené obnovy narušených otevřených lesů, často kolonizuje půdu po požáru nebo zemědělském využití. Snížení nebezpečí požárů a menší využití ploch pastvou může vést i k nežádoucímu rozšiřování tohoto druhu.
Je jednou z mála rostlin, které mohou růst v bezprostředním okolí termálních vývěrů, jako jsou fumaroly a horké prameny, například v geotermální oblasti Wairakei a Rotorua.
Kunzea ericoides
Popis: Zpravidla vzpřímený keř nebo malý strom 2–5 m vysoký, ale může dorůst až do 30 m výšky s kmenem až do 1 m v průměru. Listy střídavé, proměnlivé, čárkovité, úzce eliptické až obkopinaté, odstálé, 12–25 × 2–5 mm velké, jemně pýřité až lysé, celokrajné, krátce řapíkaté. Květy velmi hojné, v hroznech na postranních větévkách, bílé, pětičetné, stopky 3–6 mm dlouhé, češule lysé, kališní lístky načervenalé, trojúhlé, korunní lístky obvejčité až okrouhlé, o průměru 1,5–2,5 mm, plody 2,5–3,5 × 3–4,5 mm velké.
Kunzea ericoides
Záměny: Podobný je blízce příbuzný druh balmín metlatý (Leptospermum scoparium), oba druhy jsou spolu často zaměňovány. Kunzea ericoides má na omak měkké listy (L. scoparium naopak pichlavé) a drobnější květy i plody. V minulosti byla Kunzea ericoides převážně přiřazována do rodu Leptospermum. Na Novém Zélandu se pro L. scoparium používá maorské jméno manuka, pro K. ericoides v současné době kanuka. Oleje lisované z obou druhů pro farmaceutické a kosmetické účely nesou ale oba jméno Manuka Oil, rozlišují se barvou.
Kunzea ericoides
Využití: Listy se původními maorskými obyvateli využívaly k léčení zánětů, zažívacích potíží a kožních onemocnění. V současné době se z nich lisuje olej (White Manuka Oil) s výraznými antiseptickými, protiplísňovými a antihistaminickými účinky. Olej posiluje imunitní systém, podporuje hojení ran, používá se na různé kožní problémy, při akné a po bodnutí hmyzem. Většinou se v různém poměru mísí s olejem lisovaným z Leptospermum scoparium (Red Manuka Oil), který má silnější protizánětlivé a analgetické účinky. V kosmetice se využívá i med z obou rostlin.
Dřevo je velmi tvrdé, používá se na rukojeti k nástrojům. Jako palivové dřevo dává vydatné teplo.
Poznámka: Od dob objevných plaveb kapitána Cooka se spolu s Leptospermum scoparium označují obě rostliny jako „novozélandské tea-tree“, z jejich listí si námořníci připravovali čaj pro ozdravění po dlouhých plavbách, podobně jako z „australského tea-tree“ Melaleuca alternifolia.
Kunzea ericoides
Kunzea ericoides
Fotografováno dne 12. 12. 2011 (Nový Zéland, Severní ostrov, Rotorua, Wai-O-Tapu).