Když se řekne Provence, tak si většina z nás vybaví půvabnou krajinu na jihu Francie, která je plná vůně rozkvetlé levandule (Lavandula) a dalších vonných bylin.
La Louve, Bonnieux
V této krajině najdeme i městečko Bonnieux, které leží na svahu Les Alpilles. Rázovité domky jsou vystavěné z okrových kamenů z okolí. Jeden z těchto domů zde zakoupila v roce 1986 módní návrhářka značky Hermes, paní Nicole de Vesian.
La Louve, Bonnieux
U domu je svažitá kamenitá zahrada, kterou Nicole přeměnila v minikrajinu. Podařilo se jí sem přenést barvy místního rostlinstva: stříbřitá, šedivá, modrá. Typické rostliny tu dominují mezi stálezelenými dřevinami a oblými kameny z místních zdrojů. Vidíme zde různě tvarované rozmarýny, šalvěje, levandule, santolinu, tymián. Kvetoucí rostliny ustupují do pozadí, prim hraje barva olistění.
La Louve, Bonnieux
Tvarování neunikly ani dřeviny – tisy (Taxus), zimostrázy (Buxus), cesmíny (Ilex), cypřiše (Cupressus), borovice (Pinus), kamélie a další. Zahradu doplňují kamenné a dřevěné prvky – lavice, stolky, odpočívadla, cestičky, terasy. V horkém odpoledni zde ve stínu dřevin krásně voní byliny nejen ze zahrady, ale i z okolních kopců. Prakticky všechny tvarované rostliny mají navodit iluzi oblých kamenů.
La Louve, Bonnieux
S blížícími se osmdesátinami se Nicole rozhodla dům se zahradou prodat milovnici zahrad Judith Pilsburry. Ta udržuje stejný charakter zahrady, ve kterém se odráží umělecký duch dnes již nežijící Nicole de Vesian.
La Louve, Bonnieux
Když odtud odcházíte, cítíte, jak ve vás ulpěl dech této zahrady, kam je tak těžké se dostat – La Louve je zahradou soukromou, vstup možný jen s notnou dávkou štěstí.
La Louve, Bonnieux
Fotografováno dne 23. 6. 2006.