Syn.: Dolichos albus Lour., Dolichos benghalensis Jacq., Dolichos lablab L., Dolichos purpureus L., Lablab cultratus DC., Lablab niger Medik., Lablab purpurea (L.) Sweet, orth. var., Lablab vulgaris (L.) Savi, Vigna aristata Piper
Česká jména: lablab obecný (Presl 1846), lablab purpurový (Valíček 1989)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Lablab purpureus

Rozšíření: Původní je tento druh zřejmě jen v tropické východní a západní Africe, na Madagaskaru, Linné za jeho domovinu uváděl Indii. Avšak v současnosti je rozšířen v mnoha tropických i subtropických oblastech obou zemských polokoulí, objevuje se ve Střední i Jižní Americe, v jihovýchodní Asii, Austrálii i na tichomořských ostrovech.

Ekologie: Roste ve vlhkých lesích a křovinách, pěstuje se na polích, druhotně se šíří v okolí lidských sídel, zemědělských ploch i cest. Kvete od dubna do prosince.

Popis: Vytrvalá popínavá bylina s lodyhou až 6 m dlouhou, obvykle nachově naběhlou. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky jsou vejčité, 6–10 cm dlouhé a stejně tak široké, postranní nesymetrické, na bázi skoro uťaté, na vrcholu špičaté až zašpičatělé; palisty jsou kopinaté. Květenství je axilární, zdánlivě hroznovité, vzpřímené, 15–25 cm dlouhé, květy vyrůstají ve skupinkách po 2–5; kalich je zvonkovitý, zhruba 6 mm dlouhý, horní 2 cípy jsou srostlé, dolní 3 nestejné, koruna je nachová nebo i bílá, pavéza se okrouhlá, asi 12 mm dlouhá, křídla jsou až 10 mm dlouhá, člunek je u báze zúžený, zakřivený. Plodem je rovný nebo zakřivený lusk, 5–7 cm dlouhý, plochý, nachový, se zobánkem, semen je 3–5, jsou bílá, nachová až černá.

Využití: Pěstuje se jako zelenina, používá se i v tradiční medicíně. Konzumují se nezralé lusky a semena, zralá semena jsou už jedovatá, po tepelné úpravě jsou však pojídatelná také. Nadzemní část rostliny se používá ke krmení nebo poskytuje seno, slouží i jako zelené hnojení.
V Evropě je tato rostlina vysazována i jako okrasná jednoletá popínavka.

Poznámka: Rod Lablab je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh (POWO 2019), který je však morfologicky poměrně variabilní.

Lablab purpureusLablab purpureus
Lablab purpureus
Lablab purpureus
Lablab purpureus
Lablab purpureus
Lablab purpureus

Fotografováno dne 27. 7. 2019 (Německo, Sasko, Pillnitz, zámecký park).