Syn.: Cytisus laburnum L., Laburnum vulgare J. Presl
Česká jména: čitimník odvislý (Presl 1819), čilimník obecný (Presl 1846), čilimník odvislý (Opiz 1852), čilimník odvislý, žlutý akát (Sloboda 1852), čilimník odvislý, kozí jetel (Čelakovský 1879, Polívka 1912), štědřenec zlatý déšť (Dostál 1950), štědřenec odvislý (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: čilimník obecný, smrdutý strom, kozí dětel, štědřenec (Reuss 1853), štedrec ovisnutý (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Laburnum anagyroides
Rozšíření: Štědřenec odvislý je rozšířen od Francie přes jižní úbočí Alp a severní Apeniny až na Balkánský poloostrov. Byl zavlečen i na západní pobřeží Severní Ameriky a do severní Patagonie. U nás je tato dřevina nepůvodní.
Ekologie: Roste v křovinách a lesních lemech, objevuje se v okolí lidských sídel a zahrad. Kvete od května do června.
Popis: Keř nebo menší strom, 5–13 m vysoký. Větve oblé, zelené, chlupaté, postupně olysají a zhnědnou. Lístky eliptické nebo vejčité, nejčastěji zaokrouhlené se špičkou. Hrozny květů dlouhé 8–25 cm. Květy 15–20 mm dlouhé, kalich chlupatý, zelený, koruna žlutá, pavéza s hnědou skvrnou. Plodem je lusk, semena jsou hnědočerná.
Využití: Štědřenec je světlomilná, mrazuvzdorná, nenáročná dřevina. Často se pěstuje v zahradách a parcích, odkud se v teplejších oblastech samovolně šíří. Existuje několik kultivarů, které se liší tvarem a barvou listů, délkou květních hroznů.
Poznámka: Celá rostlina je jedovatá, nejnebezpečnější jsou semena.
Laburnum anagyroidesLaburnum anagyroides
Laburnum anagyroides
Fotografováno dne 17. 5. 2006 (Praha-Jinonice).