Česká jména: různolacháč (Presl 1846)
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Lachenalia longibracteata
Rozšíření: Druh s nevelkým areálem v Jihoafrické republice, kde roste v provincii West Cape v prostoru mezi skupinou Piketberg a městečkem Malmesbury.
Ekologie: Provází vlhčí typy vegetace formace renosterveld na živnějších půdách na jílovitých nebo břidličnatých plošinách, v území s výrazným rozdílem mezi vlhkou zimou a suchým horkým létem. Lokality leží do nadmořské výšky 150 m.
Lachenalia longibracteata
Popis: Cibulovitá bylina, dorůstá výšky 7–35 cm. Listy bývají 1–2, přízemní, kožovité, kopinaté, někdy skvrnité. Květy tvoří hrozen, vyrůstají v paždí zřetelných listenů, jsou téměř přisedle nebo kratičce stopkaté, 3četné; okvětní lístky jsou lahvicovité až zvonkovité, volné, namodralé nebo žlutavé s modravou bází, často s hnědavými nebo zelenavými skvrnkami pod špičkou; tyčinky nejsou z květů vyniklé. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Celý areál je velký asi 11000 km2; v posledních desítiletích byla zničena minimálně polovina stanovišť vlivem rozšiřování orné půdy nebo zastavování ploch. V současné době existuje něco přes pět desítek fragmentovaných populací, některé jsou ale stále dosti početné. V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je hodnocen jako ustupující (declining).
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest švýcarského botanika Wernera de Lachenala (1736–1800).
Lachenalia longibracteata
Lachenalia longibracteataLachenalia longibracteata
Lachenalia longibracteata
Lachenalia longibracteata
Fotografováno dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, rezervace Oudepost a Waylands).