Syn.: Lachenalia lucida Ker Gawl., Lachenalia odoratissima Baker, Lachenalia racemosa Ker Gawl., Orchiastrum pallidum (Sol.) Lem., Platyestes racemosa (Ker Gawl.) Salisb., nom. inval., Scillopsis lucida (Ker Gawl.) Lem., Scillopsis racemosa (Ker Gawl.) Lem., Triallosia pallida (Sol.) Raf.
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Lachenalia pallida
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky z provincie West Cape. Areál se rozprostírá severně a západně od Kapského Města mezi městečky Piketberg a Stellebosch.
Ekologie: Stanovištěm je vegetace formace renosterveld na vlhčích a těžších jílovitých půdách, v území se zimními srážkami a letním suchem. Lokality leží v nadmořské výšce 60–250 m.
Lachenalia pallida
Popis: Cibulovitá bylina vysoká 10–30 cm. Listy se vyvíjejí 1–2, přízemní, kopinaté, někdy v horní polovině skvrnité. Květy tvoří bohatý hrozen, jsou kratičce stopkaté, 3četné; okvětní lístky jsou podlouhle zvonkovité, volné, krémové až sytě žluté, s hnědavými nebo zelenavými skvrnkami; tyčinky nejsou z květů vyniklé. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je hodnocen jako ustupující (declining). Uvádí se, že asi 80 % lokalit zaniklo, nicméně stále existuje alespoň 40 míst s početnými populacemi. Hlavní faktory ohrožení jsou přeměna stanovišť na ornou půdu, místy i rozšiřující se urbanizace spojená se zastavováním, také těžba kamene a šíření nepůvodních druhů.
Lachenalia pallida
Lachenalia pallida
Lachenalia pallida
Lachenalia pallida
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, West Coast National Park).