LACTARIUS CIRCELLATUS Fr. – ryzec kroužkatý / rýdzik kruhovaný

Syn.: Agaricus circellatus Battarra, Lactifluus circellatus (Fr.) Kuntze
Další česká jména: ryzec habrový, ryzec kruhatý
Čeleď: Russulaceae Lotsy – holubinkovité

Lactarius circellatus

Rozšíření: Je rozšířen v Evropě a v Severní Americe.

Ekologie: Vyrůstá dosti hojně v červnu až listopadu pod habry, spíše v teplejších oblastech. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách.

Lactarius circellatus

Popis: Klobouk má průměr 3–10 cm, zpočátku je vyklenutý, později plochý s mírně vmáčklým středem a podvinutým okrajem, může být až nálevkovitý se zvlněným okrajem. Povrch je za vlhka slabě lepkavý, má popelavě šedou, někdy lehce nafialovělovou barvu, je šedohnědě soustředně pásovaný, za sucha slabě stříbřitý. Lupeny jsou připojené až krátce sbíhavé, husté, zpočátku mají krémovou barvu, později až žlutookrovou. Třeň je 3–6 cm, dlouhý, 1–2 cm tlustý, válcovitý, směrem k bázi se zužující, zpočátku plný, později dutý, má krémovou, později šedavou barvu. Dužnina je křehká, bělavá, mléko je zpočátku mírné chuti, později palčivé, bílé, pomalu žloutnoucí, při zasychání olivově okrové. Výtrusný prach je krémový s lososovým nádechem, výtrusy široce elipsoidní, 6–7 × 5–6,5 µm velké.

Lactarius circellatus

Záměny: Podobný je ryzec palčivý (Lactarius pyrogalus), který roste pod lískami, ryzec zelený (Lactarius blennius) a ryzec bukový (Lactarius fluens).

Využití: Je nejedlý.

Lactarius circellatus
Lactarius circellatus

Fotografováno dne 25. 7. 2009 (Česko, u Roztok).