LACTUCA QUERCINA L. – locika dubová / šalát dubolistý

Syn.: Cicerbita corymbosa Wallr., nom, illeg, Cicerbita quercina (L.) Wallr., Lactuca altissima M. Bieb., Lactuca lipskyi Grossh., Lactuca stanekii Domin, Lactucopsis altissima (M. Bieb.) Vis. et Pančić, Lactucopsis quercina (L.) Vis. et Pančić, Mulgedium quercinum (L.) C. Jeffrey
Česká jména: locika dubovitá (Dostál 1950), locika dubolistá (Dostál 1989), locika dubová (Kubát 2002)
Slovenská jména: šalát dubovitý (Dostál 1950), šalát dubolistý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Lactuca quercina

Rozšíření: Roste ve střední a jihovýchodní Evropě a v západní Asii. Druh je uváděn z jihovýchodní Francie, severní Itálie, Německa, Rakouska, České republiky, ze Slovenska, z Maďarska, Balkánu, Turecka, Ukrajiny a jižního Ruska včetně Krymu a Kavkazu, ze severního Íránu. U nás roste především na jižní a jihozápadní Moravě, zvláště v panonské oblasti, v Čechách je mnohem vzácnější, roste vzácně u Chomutova, v Českém středohoří, v okolí Prahy, na Mladoboleslavsku a Rožďalovicku.

Ekologie: Roste v podrostu listnatých lesů, v jejich lemech, pobřežních křovinách, akátinách, nezřídka na místech ovlivněných člověkem, na polostinných stanovištích, na půdách úživných, dobře zásobených dusíkem a často též vápníkem. Kvete od června do září.

Popis: Dvouletá, vzácněji jednoletá silně mléčící bylina, vysoká 50–100 cm (i více), s hlízovitě ztlustlým kořenem. Olistěná lodyha je přímá, oblá, tuhá, dutá, zelená nebo červeně naběhlá, v horní části větvená. Listy jsou tenké, až 20 cm dlouhé, naspodu poněkud nasivělé, dolní jsou řapíkaté, lyrovitě peřenoklanné s velkým koncovým úkrojkem, střední a horní lodyžní listy jsou v obrysu podlouhlé až kopinaté, peřenosečné až peřenodílné, střelovitou bází objímavé, řidčeji jsou všechny listy celistvé (var. integrifolia). Úbory jsou stopkaté, tvořené 7–15 květy, skládají husté chocholičnaté laty s prodlouženými větvemi, se srdčitě přisedlými špičatými listeny. Zákrov je víceřadý, válcovitý, 12–15 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou čárkovitě kopinaté, tupé, zelené, někdy načervenalé, úzce bíle lemované, často přívěskaté. Květy jsou pouze jazykovité, delší než zákrov, žluté, blizna je dvouramenná. Nažky jsou úzce zploštěle elipsoidní, pětižebré, černé, se zobánkem asi tak dlouhým jako tělo nažky, s jednořadým bílým chmýrem.

Záměny: Víceméně podobné jsou ostatní lociky s malými žlutými květy. Locika dubová nemá střední žilku na spodní straně listů osténkatou, má stopkaté úbory a zobánek zdéli těla nažky.

Ohrožení a ochrana: U nás je řazena mezi druhy ohrožené (C3), na Slovensku je zařazena mezi druhy potenciálně ohrožené (NT).

Lactuca quercina
Lactuca quercinaLactuca quercina
Lactuca quercinaLactuca quercina
Lactuca quercina
Lactuca quercina
Lactuca quercina

Fotografováno ve dnech 19. 6. 2014 (Česko, Čechy, NPR Karlštejn) a 25. 6. 2011 (Morava, NPR Pouzdřanská step-Kolby).