Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Lactuca watsoniana
Rozšíření: Endemit Azor, vyskytuje se jen na ostrovech São Miguel, Terceira, São Jorge, Pico a Faial.
Ekologie: Provází rokliny, zarostlé okraje kráterů a porosty jalovce Juniperus brevifolia. Lokality leží v nadmořské výšce 600–800 m.
Lactuca watsoniana
Popis: Vytrvalá mléčící bylina s dřevnatou bází; lodyhy jsou 0,3–2 m vysoké, přímé, lysé, v horní části větvené. Listy jsou střídavé, dolní jsou dlouze řapíkaté, vejčité, až 50 cm dlouhé a 20 cm široké, se srdčitou bází, na rubu vlnatě plstnaté, na okrajích hrubě zubaté, prostřední široce křídlatě řapíkaté, až 30 cm dlouhé, horní střelovitou bází přisedlé. Úbory tvoří bohatou latu a dorůstají průměru až 3 cm; zákrov je válcovitý, mnohořadý; květy v počtu 8–13 jsou oboupohlavné, jazykovité, sněhově bílé. Nažky jsou stlačeně válcovité, s 5–8 rýžkami, 4–6 mm dlouhé; chmýr dvouřadý, tvoří jej 10–12 štětin.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN je druh uveden v kategorii ohrožených (EN – endangered), druh chrání evropská legislativa v soustavě Natura 2000 podle Směrnice o stanovištích (92/43/EHS), je uveden i v seznamu chráněných druhů Bernské úmluvy. V současné době je v přírodě známo pouze 500–1000 jedinců.
Poznámka: Taxonomicky značně izolovaný druh, v Evropě bez bližších příbuzenských vztahů. Nejbližší příbuzné druhy rostou v Severní Americe, např. Lactuca floridana, která se rovněž vyznačuje bílými nebo namodralými květy.
Lactuca watsonianaLactuca watsoniana
Lactuca watsoniana
Lactuca watsoniana
Fotografovali Věra Svobodová a Petr Denk, ve dnech 20. 8. 2018 (Portugalsko, Azorské ostrovy, São Miguel, Furnas, Parque Terra Nostra) a 22. 8. 2018 (Azorské ostrovy, ostrov São Miguel, Caldeira das Sete Cidades).