Syn.: Conocarpus racemosus L., Horau racemosus (L.) M. Gómez, Laguncularia obovata Miq., Schousboa commutata Spreng., nom. illeg.
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité

Laguncularia racemosa

Rozšíření: Pobřežní oblasti Střední a Jižní Ameriky (od Floridy a jižního Mexika přes Antily a Kostariku až po severní Peru a Brazílii, včetně Galapág a brazilského ostrova Fernando do Noronha), západní pobřeží tropické Afriky (od Senegalu po Angolu).

Ekologie: Roste v pobřežních porostech mangrove, spíše při jejich horních okrajích, nejvýše stoupá do nadmořské výšky okolo 20 či 30 m.

Laguncularia racemosa

Popis: Keř až malý strom, 2–10(–13) m vysoký, s větvemi hnědými, lysými. Listy jsou vstřícné, řapíky 1–2 cm dlouhé, lysé, při vrcholu se 2 žlázkami, čepele jsou eliptické, 3–11 cm dlouhé a 2–6 cm široké, na bázi zaokrouhlené až klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené. Květy vyrůstají v úžlabních latách až 20 cm dlouhých; listeny jsou vejčité, asi 1,5 mm dlouhé, chlupaté, záhy opadavé; květy jsou 5četné, kalich je 0,4–0,7 mm dlouhý, korunní lístky jsou eliptické, bílé nebo zelenobílé, obvykle přitiskle chlupaté, záhy opadavé, tyčinek je 10, nitky jsou krátké, čnělka asi 1 mm dlouhá, lysá, blizna je hlavatá. Plody jsou obvejcovité, zploštělé, 12–20 mm dlouhé.

Ohrožení a ochrana: Určitým nebezpečím pro tento druh je ztráta vhodných stanovišť, na pobřežní pásmo je mnohde vyvíjen silný antropický tlak. Riziko představuje i šíření invazivních druhů, které jej mohou ze stanovišť vytlačovat, na Floridě to kupříkladu činí původně jihoamerický druh Schinus terebinthifolia. Přesto je jeho ohrožení klasifikováno spíše na úrovni nižší, podle Červeného seznamu IUCN (2010) jen v kategorii méně dotčeného druhu (LC).

Poznámka: Národní jména jej často označují jako bílé mangrove – ve španělštině se pro něj používá jméno mangle blanco, v angličtině white mangrove. Naopak černým (black mangrove) je druh Avicennia germinans, Rhizophora mangle je potom mangrove červeným (red mangrove).

Laguncularia racemosa
Laguncularia racemosa
Laguncularia racemosa
Laguncularia racemosa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Playa Zipolite u Puerto Ángel).