Syn.: Dracocephalum ocymifolium Mill., Dracocephalum peltatum L., Zornia peltata (L.) Moench
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Lallemantia peltata
Rozšíření: Vyskytuje se v oblasti Kavkazu, na severovýchodě a východě Turecka, na severu Íránu i v horách Turkmenistánu.
Ekologie: Roste na horských kamenitých svazích, objevuje se i na okraji polí a úhorech, kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1850(–2500) m. Kvete od května do července.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 15–50 cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, žebernatou. Spodní listy jsou řapíkaté, vejčité, 4–4,5 cm dlouhé a 1,5–2 cm široké, na bázi zaokrouhlené až klínovité, na okraji pilovité, na vrcholu tupé; horní listy jsou skoro přisedlé, kopinaté až čárkovité, 1,5–4 cm dlouhé a 0,3–1,2 cm široké, celokrajné. Květenství je terminální, 3–16(–22) cm dlouhé, složené z 6–10květých lichopřeslenů; listeny jsou široce vejčité až skoro okrouhlé, až 1 cm dlouhé, zubaté, brvité; kalich je až 1,3 cm dlouhý, kališní cípy jsou nestejné, horní je zřetelně největší, vejčitý, až 4,5 mm dlouhý a asi 3 mm široký; koruna je o něco delší než kalich, 1,4–1,8 cm dlouhá, modrá až nafialovělá, někdy i bílá, vně jemně chlupatá, 2pyská, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný, prostřední lalok je 3–4krát širší než laloky postranní. Tvrdky jsou vejcovité, 3–3,5 mm dlouhé, hnědé až černé.
Poznámka: K rodu Lallemantia je započítáváno pět druhů, které se vyskytují v jihozápadní a střední Asii. Julius Léopold Eduard Avé-Lallemant (1803–67), po němž je rod pojmenován, byl německým botanikem.
Lallemantia peltataLallemantia peltata
Lallemantia peltata
Lallemantia peltata
Lallemantia peltata
Lallemantia peltata
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).