Syn.: Protea formosa Schrad.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Lambertia formosa
Rozšíření: Australský druh, vyskytuje se pouze na nevelkém území na východě svazového státu New South Wales.
Ekologie: Roste ve vřesovištích, nízkých křovinách, porostech formace mallee a lesích s dominantními dřevinami se sklerofylními listy, obvykle na písčitých nebo kamenitých, vlhkých, ale dobře propustných půdách. Obvykle provází různé druhy rodu Banksia (např. Banksia ericifolia) a blahovičníků, např. Eucalyptus capitellata. Vystupuje do nadmořské výšky 1100 m. Po požárech regeneruje z dřevnaté hlízy, nejvíce kvete 2–3 roky po ohni. Květy opylují ptáci.
Lambertia formosa
Popis: Stálezelený rozkladitý keř, dorůstá výšky až 2 m; větve vyrůstají ze zdřevnatělé podzemní hlízy; letorosty jsou jemně hnědavě chlupaté. Listy tvoří 3četné přesleny, jsou čárkovité až úzce obkopinaté, 1–8 cm dlouhé a 0,2–0,7 cm široké, celokrajné, na vrcholu ostře hrotité. Květenství je podepřeno zelenavými a načervenalými listeny, obvykle je tvoří 7 květů; okvětí je trubkovité, 4četné, 3–4,5 cm dlouhé, růžové nebo červené, s rozestálými cípy; tyčinky jsou 4; čnělka přečnívá okvětí o 1–1,5 cm. Plodem je dřevnatá tobolka 2–3 cm dlouhá, na vrcholu s ostrými růžky, v každém z pouzder jsou 2 plochá křídlatá semena.
Poznámka: Do rodu Lambertia se řadí asi 10 australských druhů, z nichž pouze tento roste na východě kontinentu. Ostatní jsou vázány na jihozápadní Austrálii. Aylmer Bourke Lambert (1761–1842), na nějž upomíná rodové jméno, byl anglický botanik, šlechtic, jeden ze zakladatelů a mecenášů Linnejské společnosti v Londýně. Jeho hlavním botanickým dílem je monografie borovic (Pinus).
Lambertia formosa
Lambertia formosaLambertia formosa
Lambertia formosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kirstenbosch National Botanical Garden).