Syn.: Lamium stepposum Kossko, Lamiopsis amplexicaulis (L.) Opiz, Pollichia amplexicaulis (L.) Willd.
Česká jména: hluchavka objímavá (Presl 1819), hluchavinka objímavá (Opiz 1852), hluchavka objímavá (Čelakovský 1879, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: hluchavka objímavá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Lamium amplexicaule
Rozšíření: Vyskytuje se téměř v celé Evropě – od Pyrenejského poloostrova a Británie na západě, na severu po jižní a střední část Skandinávie, na východě po Volhu. Na jihu zasahuje do severní Afriky. Zavlečena na Azorské a Kanárské ostrovy, do Severní i Jižní Ameriky (včetně Ohňové země), Austrálie. U nás se vyskytuje na celém území od nížin až do hor.
Ekologie: Roste na polích, zahradách, úhorech, suchých trávnících, rumištích a kamenitých stráních. Vyhledává sušší a slunná stanoviště a zásadité půdy bohaté na živiny. Kvete od března do listopadu.
Popis: Jednoletá, 5–25 cm vysoká bylina. Lodyha vystoupavá až přímá, větvená, řídce až hustě pýřitá. Listy vstřícné, řapíkaté, čepel listů okrouhlá až okrouhle ledvinitá, 0,7–2,5 cm dlouhá, hrubě vroubkovaná, roztroušeně chlupatá až vlnatá. Květy vyrůstají v oddálených lichopřeslenech s 6–10 květy. Listeny přisedlé až poloobjímavé, ledvinité. Kalich pravidelný, pěticípý, zvonkovitý, koruna dvoupyská, 1,5–2 cm dlouhá, růžově purpurová až růžová, korunní trubka rovná, horní pysk mírně vyklenutý. Plodem je tvrdka.
Lamium amplexicauleLamium amplexicaule
Lamium amplexicauleLamium amplexicaule
Fotografováno dne 4. 9. 2005 (Praha-Písnice).