Syn.: Lamium crinitum Montbr. et Auch. ex Benth., Lamium leucolophum Hausskn. ex R. R. Mill, Lamium oreades Azn., Lamium persicum Boiss. et Buhse, Lamium robertsonii Boiss., Lamium setidens Freyn
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Lamium album subsp. crinitum

Rozšíření: Jeden z asijských poddruhů hluchavky bílé (Lamium album), jehož areál je soustředěn do dvou oddělených arel. První se nachází v subalpínských a alpínských oblastech východního Turecka, severního Iráku, severního Íránu a Turkmenistánu, druhá leží v horách Afghánistánu, severního Pákistánu, severní Indie a Nepálu.

Ekologie: Roste na přistíněných stanovištích v opadavých lesích a křovinách, na skalnatých svazích, objevuje se podél vodních toků, v Himálaji stoupá až do nadmořské výšky okolo 3750 m.

Lamium album subsp. crinitum

Popis: Taxon je v mnohém podobný nominátnímu poddruhu, který se vyskytuje i ve střední Evropě, avšak podstatně se odlišuje délkou kališních cípů, které jsou obvykle delší než trubka (nominátní poddruh má kališní cípy stejně dlouhé nebo i kratší než trubka). Koruna je 2–2,5(–3) cm dlouhá, bílá, někdy i růžová. Plody jsou tvrdky.

Lamium album subsp. crinitum
Lamium album subsp. crinitum

Fotografováno dne 12. 6. 2013 (Turecko, u Erzincanu).