Syn.: Lamium foliosum Crantz
Česká jména: hluchavka blamatá (Presl 1819), jasnota plamatá (Presl 1846), hluchavka blamatá (Opiz 1852, Čelakovský 1879), hluchavka skvrnitá (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: hluchavka škvrnitá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Lamium maculatum
Rozšíření: Centrum rozšíření je od střední, jižní a východní Evropy až po Ural, v západní Evropě roste vzácně. Izolovaně se vyskytuje v Malé Asii, na Krymu a na Kavkaze, v severním Íránu a na Altaji. Byla zavlečena do Severní Ameriky a severní Afriky.
Ekologie: Roste v lužních lesích, ve vlhčích křovinatých a lesních lemech, a to i na místech ovlivněných člověkem. Kvete od května do září, v teplých zimách v zásadě po celý rok.
Popis: Vytrvalá bylina s kořenujícími výběžky, lodyhy jsou vystoupavé, dlouhé 20–50 cm, často fialově naběhlé. Listy jsou řapíkaté, vstřícné, vroubkované, trojúhelníkovitě vejčité, tupé až zašpičatělé, se stříbrnou skvrnou nebo i bez ní. Navzájem oddálené lichopřesleny tvoří 6–12 přisedlých květů. Kalich je pěticípý, pýřitý, koruna je dvoupyská, s prohnutou, jakoby břichatou korunní trubkou. Dolní pysk je zdánlivě jednolaločný, postranní laloky jsou přeměněny v krátké niťovité úkrojky. Barva květů je růžově purpurová, vzácně bílá, s červenavě hnědými chlupatými prašníky. Plodem je tvrdka.
Využití: Již v přírodě můžeme dobře pozorovat sklon hluchavky skvrnité k vytváření různých forem. Díky ní mohli šlechtitelé vybrat množství odrůd lišících se především tvarem a velikostí stříbrné kresby, barvou listů, barvou květů, ale i růstem. Jmenujme alespoň některé z nich: ‚Aureum‘ – se zlatožlutým zbarvením listů, ‚Beacon Silver‘ – obzvláště pěkná odrůda se stejnoměrně stříbrnou kresbou a tmavozeleným okrajem listů, ‚Elizabeth de Haas‘ – se žlutobíle panašovanými listy nebo ‚White Nancy‘ – s velkou skvrnou a bílými květy. Používá se jako náhrada trávníku na vlhčí stinná místa, kde se rozrůstá zřetelně méně než podobné pitulníky.
Lamium maculatumLamium maculatum
Fotografováno dne 30. 3. 2008 (Praha, PR Chuchelský háj).