Syn.: Wiedemannia multifida (L.) Benth.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Lamium multifidum

Rozšíření: Vyskytuje se v oblasti Kavkazu a v severní a východní části Turecka, patrně také v Sýrii.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, na úhorech, podél polí a cest, na vulkanickém či vápencovém podkladu, v nadmořské výšce zhruba od 950 až do 2100 m. Kvete od května do července.

Lamium multifidum

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, v průřezu hranatou, od báze větvenou, 7–37 cm dlouhou, chlupatou. Bazální listy jsou řapíkaté, podlouhle vejčité až vejčité, 11–55 mm dlouhé a 10–34 mm široké, střední lodyžní listy 8–55 mm dlouhé a 7–37 mm široké, po okraji vroubkované, horní listy jsou zubaté až peřenoklané; listeny jsou vejčité, 13–40 mm dlouhé a 13–15 mm široké, peřenoklané až peřenodílné; kalich je 4–15 mm dlouhý, 2pyský, žláznatě chlupatý, s 10 žilkami; koruna je 2pyská, 19–30 mm dlouhá, horní pysk je přilbovitý, růžový až nafialovělý, vně chlupatý, dolní bělavý, s nachovými skvrnkami. Plody jsou tvrdky.

Poznámka: Dříve býval tento druh řazen na základě morfologických kritérií k rodu Wiedemannia, avšak při studiu molekulárním se ukázalo, že tento rod je ve skutečnosti fylogeneticky vnořen do rodu Lamium.

Lamium multifidum
Lamium multifidum
Lamium multifidumLamium multifidum
Lamium multifidum

Fotografováno dne 9. 6. 2013 (Turecko, v oblasti Erzurumu u Tortum).