Syn.: Lamourouxia coccinea A. Gray, Lamourouxia cordata Cham. et Schltdl., Lamourouxia viejensis Oerst.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Lamourouxia viscosa

Rozšíření: Středoamerický druh, jehož areál se rozprostírá v oblasti od severozápadního a středního Mexika přes Guatemalu, Nikaraguu a Kostariku až po Panamu.

Ekologie: Roste na skalnatých křovinatých svazích i na otevřených loukách, v savaně, objevuje se i v borech a na světlinách ve smíšených horských lesích, v nadmořských výškách zhruba od 300 až do 1700 m. Kvete od června do ledna.

Lamourouxia viscosa

Popis: Poloparazitický keř dosahující výšky 50–150(–300) cm. Listy jsou přisedlé, kopinaté až široce vejčité, 2,5–5(–11) cm dlouhé a 1–2,5(–5) cm široké, kožovité, na bázi srdčité či uťaté, obvykle objímavé, po okraji pilovité až zubaté, žláznatě chlupaté, na vrcholu špičaté nebo hrotité. Květenství je terminální, hroznovité, vzpřímené; kalich je 5–8 mm dlouhý, žláznatě chlupatý, cípy jsou trojúhelníkovité, 2–4 mm dlouhé, zhruba stejně dlouhé jako kališní trubka; koruna je 30–60 mm dlouhá, šarlatově červená, někdy oranžová či dokonce růžová, 2pyská, horní pysk je 12–27 mm dlouhý, jeho okraj je zaokrouhlený, laloky dolního pysku jsou 1–3 mm dlouhé; fertilní tyčinky jsou 2, blizna je hlavatá. Plodem je elipsoidní tobolka, 8–12 mm dlouhá.

Poznámka: K rodu Lamourouxia je v současnosti započítáváno 26 druhů (POWO 2020), Jean Vincent Félix Lamouroux (1779–1825), po němž je pojmenován, byl francouzský přírodovědec.

Lamourouxia viscosaLamourouxia viscosa
Lamourouxia viscosa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 25. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Hierve el Agua).