Syn.: Mesembryanthemum coccineum Haw.
Čeleď: Aizoaceae Rudolphi – kosmatcovité; Mesembryanthemaceae Fenzl
Lampranthus coccineus
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, původní areál se rozkládal pouze na jihozápadě provincie Western Cape, v prostoru přibližně vymezeném městečkem Malmesbury a východním okolím Kapského Města. Pod tímto jménem se uvádějí rostliny pěstované v kultuře a také zplaňující v Kalifornii; je však téměř jisté, že jde o jiný druh početného a komplikovaného rodu Lampranthus.
Ekologie: Roste na vlhkých písčinách ve vegetaci renosterveld, v nadmořské výšce do 100 m, v území s vydatnými zimními srážkami a dlouhým letním suchem.
Lampranthus coccineus
Popis: Malý vzpřímený větvený keřík dorůstající výšky 15–30 cm. Listy jsou vstřícné, zaobleně trojboké, 1,5–2,5 m dlouhé, lysé, šedozelené. Květy jsou jednotlivé nebo v trojicích, stopkaté, mají 4–5 cm v průměru; kališních lístků je 5; korunní lístky jsou tenké, zářivě červenooranžové; staminodia jsou zkrácená; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, blizny jsou trojúhelníkovité. Plody jsou 5pouzdré, dřevnatějící, obráceně kuželovité tobolky.
Ohrožení a ochrana: Velmi vzácný druh popsaný anglickým botanikem Haworthem již v roce 1795. Stanoviště, na která byl vázán, jsou vhodná k zemědělskému obhospodařování, zejména k pěstování obilovin, takže téměř všechny známé lokality zanikly. V současné době je registrováno pouze asi 50 jedinců v jediné soukromé rezervaci; ačkoli je tamější populace stabilní, druh patří k největším raritám jihoafrické květeny a v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen do skupiny kriticky ohrožených (CR – critically endangered).
Lampranthus coccineus
Lampranthus coccineus
Lampranthus coccineus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, rezervace Waylands).