Čeleď: Phrymaceae Schauer; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Lancea tibetica
Rozšíření: Druh velehor jižní Asie, s centrem výskytu v Himálaji, areál zabírá oblast od Pákistánu přes Tibet a Bhútán až do čínského Jün-nanu a provincie Kan-su, zasahuje až do Mongolska.
Ekologie: Roste na vlhkých vysokohorských trávnících, v řídkých lesích, podél vodních toků, v nadmořských výškách od 2000 až do 4800 m. Kvete od května do července.
Lancea tibetica
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, 3–7(–15) cm vysoká, skoro celá lysá. Listy po 6–10 v přízemní růžici, obvejčité až kopisťovité, 2–7 cm dlouhé, celokrajné nebo oddáleně zubaté. Květy ve svazečcích po 3–5; listeny kopinaté; kalich je zvonkovitý, 5četný, až 1 cm dlouhý; koruna je 2pyská, tmavě modrá až purpurová, s fialovými skvrnkami, 1,5–2,5 cm dlouhá, trubka je 0,8–1,3 cm dlouhá, dolní pysk je 3laločný, prostřední lalok je celokrajný, dále nedělený, horní pysk je menší, vzpřímený, hluboce 2laločný. Plod je bobule, asi 1 cm dlouhá, červená až tmavě purpurová.
Poznámka: V rodu Lancea se rozlišují dva druhy, kromě tohoto uvedeného je to ještě Lancea hirsuta z velehorských oblastí čínských provincií S’-čchuan a Jün-nan.
Lancea tibetica
Lancea tibetica
Lancea tibetica
Lancea tibetica
Fotografováno dne 19. 7. 2013 (Indie, Ladakh, údolí na sever od Pulu Digar).