Zahrada Jardín Botánico Lankester se nachází 26 km od hlavního města středoamerické Kostariky San José a 4 km od města Cartago. Byla oficiálně otevřena v roce 1973 a jejím posláním je především studium a ochrana epifytické tropické flóry. Je řízena jako výzkumné pracoviště Kostarickou univerzitou.
Jardín Botánico Lankester

Jardín Botánico Lankester

Sama historie zahrady však sahá až do 40. let 20. století. Tehdy anglický botanik Charles H. Lankester shromáždil na své farmě velkou soukromou sbírku epifytů. Později, řadu let po jeho smrti, tuto sbírku získala Kostarická univerzita a přeměnila ji v botanickou zahradu.
Neštěstím většiny epifytů je jejich atraktivní vzhled, jsou rostlinami žádanými, často pěstovanými, ale bohužel také mnohdy nelegálně získávanými na přírodních stanovištích. Lankesterská botanická zahrada je proto předním světovým pracovištěm, které se ochraně těchto rostlin odborně věnuje.
Zahrada také vydává dva vlastní specializované časopisy Lankesteriana a Epidendrum.
Na 11 hektarech je umístěno na 3 tisíce taxonů rostlin, z nichž velkou část tvoří tropické orchideje. Jedná se o světově všeobecně uznávanou sbírku těchto rostlin. Byly získány sběrem při vědeckých expedicích, dary i výměnou s jinými botanickými zahradami z celého světa. Pěstuje se zde asi tisíc taxonů orchidejí v celkovém počtu 15 tisíc exemplářů, z nichž většina pochází ze Střední Ameriky.
Jardín Botánico Lankester
Další významnou sbírkou zahrady jsou bromélie, kterých v Kostarice roste na 200 druhů. Hodnotná je také expozice kaktusů a sukulentů. Ty se v Kostarice vyskytují především v suchých lesích na severozápadě země, v zahradě se setkáme s řadou rodů těchto rostlin, především s druhy rodu Agave a zástupci čeledí Crassulaceae, Euphorbiaceae, ale i Liliaceae.
Jardín Botánico Lankester
Nechybí tu ani pozoruhodná sbírka rostlin rodu Heliconia, kterých je zde na 100 druhů. Najdeme tu také bambusový les vysázený z druhu Phyllostachys aurea, tropické palmy ve zdejší zahradě zastupuje například známá „broskvová palma“ Bactris gasipaes nebo druhy rodu Chamaedorea.
Jardín Botánico Lankester
Fotografie: © Jardín Botánico Lankester, Cartago, Costa Rica.