Syn.: Camara montevidensis (Spreng.) Kuntze, Camara sellowiana (Link et Otto) Kuntze, Lantana decumbens Sellow ex A. DC., Lantana delicatissima Poit., Lantana selloi Steud., Lantana sellowiana Link et Otto, Lippia montevidensis Spreng.
Česká jména: libor (Presl 1846), lantána (Mareček 1997)
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Lantana montevidensis
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, z jižní Brazílie (na sever po stát Paraná), severní Argentiny, východní Paraguaye a Uruguaye. Je vysazována jako dekorativní druh v zahradách tropických a subtropických oblastí téměř celé Země, v příhodných podmínkách zplaňuje a stává se invazivním plevelem v mnoha zemích (Nový Zéland, východní Austrálie, Japonsko, Havajské ostrovy, jihovýchod USA, Karibik, Portugalsko, Kanárské ostrovy, jižní Afrika).
Ekologie: Ve své jihoamerické domovině roste v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 800 m. Objevuje se v mírně vlhkých až semiaridních regionech tropických a subtropických zemí, zvláště na mělkých kamenitých půdách. Listy jsou pro většinu zvířat poněkud jedovaté, tudíž populaci druhu neohrožuje spásání, plody jsou vyhledávané ptáky, kteří tak přispívají k dalšímu šíření.
Lantana montevidensis
Popis: Poléhavý rozložitý keř. Výhony tenké, v mládí čtyřhranné, měkce chlupaté, dlouhé až 2 m, někdy kořenující v nodech. Listy jsou vstřícné, vejčité nebo podlouhlé až kopinaté, až 3,5 cm dlouhé a 1,5 cm široké, špičaté, na okraji hrubě zubaté, na povrchu pýřité. Květy vyrůstají ve strboulovitém květenství, jsou stopkaté, korunní trubka až 10 mm dlouhá, rozšiřující se do 4 korunních lístků, do průměru 4–8 mm, jsou růžově fialové, s bílým nebo žlutým okem po rozkvětu, vonné. Plody jsou červenohnědé peckovice s jedním semenem, o průměru 6–8 mm. Zralé plody jsou jedlé.
Využití: Druh se vysazuje v tropických a subtropických oblastech jako dekorativní půdopokryvný keř, kvetoucí po většinu roku, v mírném pásmu se pěstuje jako jednoletá rostlina. Pěstují se také kultivary žlutě kvetoucí nebo s pestrými listy a často i kříženci s Lantana camara. V lidovém léčitelství se odvary z listů používají k léčbě horečky, chřipky, astmatu, bronchitidy a jako stimulans.
Lantana montevidensis
Lantana montevidensis
Lantana montevidensis
Fotografováno dne 12. 10. 2012 (Izrael, Safed).