Syn.: Larrea balsamica (Molina) I. M. Johnst., Mimosa balsamica Molina
Čeleď: Zygophyllaceae R. Br. – kacibovité
Larrea nitida
Rozšíření: Jihoamerický druh, roste v Argentině od provincie Catamarca až po Buenos Aires a na jih po Chubut, a dále ve střední části Chile v provinciích Coquimbo, Valparaíso a Santiago.
Ekologie: Provází suchomilnou vegetaci na písčitých podkladech, v Chile roste v sušších typech formace matorral. Preferuje osluněná stanoviště, vystupuje až do nadmořské výšky 3400 m.
Larrea nitida
Popis: Stálezelený bohatě větvený aromatický keř, dorůstá výšky 0,5–2(–3) m; větvičky jsou článkované. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, s 5–8 jařmy, lístky jsou kopinaté, 0,7–1,3 cm dlouhé a 0,3–0,5 cm široké, asymetrické, na líci lesklé, s drobnými žlázkami, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté. Oboupohlavné 5četné květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; stopky jsou 5–7 mm dlouhé, pýřité; kališní lístky jsou široce vejčité, 4–6 mm dlouhé; korunní lístky jsou obvejčité, 6–10 mm dlouhé, žluté; tyčinek je 10, žlutých; semeník je svrchní. Plod je kulovitý, o průměru 3,7–4,6 mm, rozpadá se na 5 jednosemenných dílů.
Využití: Medonosná rostlina. V lidovém léčitelství se využívají protizánětlivé účinky, také potlačuje horečku. Pro zvířata je zřejmě jedovatá.
Poznámka: Rod Larrea zahrnuje pět druhů, z nichž jediný (Larrea tridentata) roste na pomezí Mexika a Spojených států, zatímco ostatní se vyskytují v Jižní Americe s centrem rozšíření v Argentině.
Larrea nitida
Larrea nitida
Larrea nitida
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).