Syn.: Angelica triloba Desf. ex Steud., nom. inval., Laserpitium trilobum L., Siler trilobum (L.) Crantz
Česká jména: timoj trojlaločný (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: timoj trojlaločný (Dostál 1950), lazer trojlaločný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Laser trilobum
Rozšíření: Evropský a jihozápadoasijský druh, vyskytuje se v pásu od Francie přes střední Evropu až po Kavkaz, zasahuje i do severních oblastí Blízkého východu (až po Libanon a Írán). Jeho výskyt je však ve velké části areálu jen značně nesouvislý, ostrůvkovitý. U nás je znám jen z jihomoravské Hustopečské pahorkatiny, kde se objevuje na třech mikrolokalitách. Na Slovensku je o poznání častější, najdeme ho tu v nižších polohách Karpat.
Ekologie: Roste ve světlých listnatých lesích, na bazickém podkladu, u nás v nadmořské výšce okolo 350 m. Kvete od června do července.
Laser trilobum
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým podzemním oddenkem, tlustými kořeny a silnou přímou lodyhou, která je 60–120 cm dlouhá, jemně rýhovaná, v horní části chudě větvená. Dolní listy jsou dlouze řapíkaté, pochva je dlouhá, na okraji suchomázdřitá, čepel je v obrysu trojúhelníkovitá, až 50 cm dlouhá, 2–3četná, lístky jsou 1–2krát trojsečné, úkrojky jsou obvejčité až okrouhlé, vroubkované; horní listy jsou přisedlé, 1–2krát trojčetné, vrcholový lístek je obvykle 3sečný. Okolíky dosahují průměru 15–25 cm, jsou složené z 12–20 okolíčků o 8–20 květech; obal obvykle chybí, obalíčky jsou složeny z 5 drobných listenů; kališní lístky jsou zřetelné, trojúhelníkovité, korunní lístky jsou bílé, jen asi 1,5 mm dlouhé. Merikarpia jsou 5–10 mm dlouhá a 2–4 mm široká, žebernatá, nekřídlatá.
Záměny: Mohl by být snad zaměněn s hladýšem širolistým (Laserpitium latifolium), což je druh poněkud otužilejší, stoupá do větších nadmořských výšek, na Slovensku kupříkladu až do středních poloh Karpat, kam už teplomilný timoj nezasahuje. Hladýš má zároveň dobře vyvinutý obal (timoj obal postrádá), jeho lístky jsou na okraji pilovité (u timoje zaokrouhleně vroubkované), navíc jeho plody jsou široce křídlaté (timoj je má jen žebernaté).
Ohrožení a ochrana: U nás se jedná o velmi vzácný druh, je řazen ke kriticky ohroženým druhům (C1r), ve stejné kategorii je i chráněn zákonem (§1). Na Slovensku je druhem jen potenciálně zranitelným (NT), nechráněným. Chráněným druhem je však i ve Francii a Německu.
Poznámka: Rod je pravděpodobně monotypický.
Laser trilobum
Laser trilobum
Laser trilobum
Laser trilobum
Laser trilobum
Laser trilobum
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 23. 4. 2011 (Boleradice), a Vít Grulich, červen 2005 (Chorvatsko, Zagreb-Šestine, vrch Medvednica).