Syn.: Daucus siler (L.) E. H. L. Krause, Lacellia montana Bubani, Laser siler Druce, Laserpitium garganicum Bertol., Laserpitium lineatum Tausch, Laserpitium montanum Lam., Laserpitium nebrodense Jan ex DC., Laserpitium siculum Spreng., Ligusticum garganicum Ten., Siler garganicum Thell., Siler lancifolium Moench, Siler montanum Crantz, Siler siculum Thell., Siler siler Druce
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Laserpitium siler
Rozšíření: Evropský horský druh, vyskytuje se od španělských Pyrenejí přes Středofrancouzskou vysočinu, ve švýcarském Jurovi, v celých Alpách, v Apeninách až do jižní Itálie, v horách celého Balkánského poloostrova i v jižních Karpatech v Rumunsku. V areálu je dosti proměnlivý a zejména v nejjižnější části areálu (v Itálii a na Balkánském poloostrově) se rozlišuje více poddruhů; zobrazené rostliny odpovídají nominátnímu typu. V ČR neroste; ze Slovenska pocházejí staré, nedoložené údaje.
Ekologie: Roste na suchých výslunných kamenitých stráních a na otevřených sutích, v křovinách i ve světlých, zejména borových lesích, dává přednost vápnitým substrátům. Lokality leží v nadmořských výškách 100–2400 m.
Laserpitium siler
Popis: Mohutná vytrvalá lysá bylina s kolmým oddenkem, vysoká 30–100(–150) cm; lodyhy jsou silné, až 2 cm tlusté, podélně proužkované, na bázi čupřinaté. Přízemní listy jsou sivomodré, řapíkaté, 3–4krát trojčetné, úkrojky posledního řádu jsou kopinaté, 1,5–7 cm dlouhé a 0,3–2,5 cm široké, na bázi zúžené, celokrajné, se světlým, ztloustlým, chrupavčitým okrajem, na vrcholu hrotité. Květenství je složený okolík 20–25 cm v průměru, tvořený 20–50 okolíčky, listeny obalu i obalíčku jsou přítomny; okolíčky jsou nápadně polokulovité; korunní lístky jsou bílé. Plody jsou podlouhlé, 5–12 mm dlouhé dvounažky, lysé, s širokými křídly.
Laserpitium silerLaserpitium siler
Laserpitium siler
Laserpitium siler
Laserpitium siler
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 1 a 2. 7. 2007 (Rakousko, Schneeberg a Ternitz), 29. a 30. 5. 2008 (Itálie: Spiazzi a Riva del Garda) a 19. 9. 2013 (Švýcarsko, kanton Valais: Col du Sanetsch, Tsanfleuron).