Syn.: Polypodium limbospermum All., Thelypteris limbosperma (All.) H. P. Fuchs, Oreopteris limbosperma (All.) Holub, Polypodium oreopteris Ehrh., Polystichum oreopteris (Ehrh.) Bernh., Nephrodium oreopteris (Ehrh.) Desv., Phegopteris oreopteris (Ehrh.) Fée, Dryopteris oreopteris (Ehrh.) Maxon, Polypodium montanum Vogler
Čeleď: Thelypteridaceae Pichi-Sermolli – kapradiníkovité
Lastrea limbosperma
Rozšíření: Západní a střední Evropa, od Azorských ostrovů a Pyrenejí přes střední Itálii až na sever Balkánského poloostrova a do Karpat, dále také jih Skandinávie, Kavkaz, východní Asie a Severní Amerika. U nás se vyskytuje především v horských oblastech, v teplejších oblastech jen vzácně.
Ekologie: Roste ve stinných lesích, lesních roklích, ve vlhkých příkopech při okrajích cest, podél potoků, a to v pásmu od podhůří až do hor.
Popis: Vytrvalá kapradina, 30–100 cm vysoká, listy v nálevkovité růžici, na rubu žláznaté, čepel k bázi zúžená, 1krát zpeřená, 3–4krát delší než široká, řapík nanejvýš zdéli 1/4 čepele, nejspodnější lístky mnohem menší než lístky prostřední, kupky výtrusnic na okraji listových úkrojků. Doba zralosti výtrusů od července do září.
Ohrožení a ochrana: Chráněným druhem je v Srbsku.
Lastrea limbospermaLastrea limbosperma
Lastrea limbosperma
Fotografováno dne 9. 8. 2005 (v lesích u bývalé osady Malá Strana v Orlických horách).