Syn.: Dryopteris limbosperma Bech., Dryopteris oreopteris (Ehrh.) Maxon, Lastrea limbosperma (All.) Holub, Nephrodium oreopteris (Ehrh.) Desv., Oreopteris limbosperma (All.) Holub, Phegopteris oreopteris (Ehrh.) Fée, Polypodium limbospermum All., Polypodium oreopteris Ehrh., Polystichum oreopteris (Ehrh.) Bernh., Polypodium montanum Vogler, Thelypteris oreopteris Sloss.
Čeleď: Thelypteridaceae Pic. Serm. – kapradiníkovité
Lastrea limbosperma
Rozšíření: Západní a střední Evropa, od Azorských ostrovů a Pyrenejí přes střední Itálii až na sever Balkánského poloostrova a do Karpat, dále také jih Skandinávie, Kavkaz, východní Asie. U nás se vyskytuje především v horských oblastech, v teplejších oblastech jen vzácně.
Ekologie: Roste ve stinných lesích, lesních roklích, ve vlhkých příkopech při okrajích cest, podél potoků, a to v pásmu od podhůří až do hor.
Popis: Vytrvalá kapradina, 30–100 cm vysoká, listy v nálevkovité růžici, na rubu žláznaté, čepel k bázi zúžená, 1krát zpeřená, 3–4krát delší než široká, řapík nanejvýš zdéli 1/4 čepele, nejspodnější lístky mnohem menší než lístky prostřední, kupky výtrusnic na okraji listových úkrojků. Doba zralosti výtrusů od července do září.
Ohrožení a ochrana: Chráněným druhem je v Srbsku.
Thelypteris limbospermaThelypteris limbosperma
Thelypteris limbosperma
Fotografováno dne 9. 8. 2005 (v lesích u bývalé osady Malá Strana v Orlických horách).