Syn.: Lathyrus trachyspermus Webb
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lathyrus annuus
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem ve Středozemí a na Blízkém východě, zasahuje až do Zakavkazska. Nálezy z druhotných stanovišť existují i ze střední Evropy, v ČR byl zjištěn kdysi na nádraží Praha-Smíchov.
Ekologie: Roste na rozmanitých stanovištích, např. na vlhkých loukách, úhorech, na lesních okrajích a v křovinách, vystupuje do nadmořské výšky asi 1000 m.
Lathyrus annuus
Popis: Jednoletá lysá bylina; lodyha je vysoká 20–100 cm, křídlatá. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, s jedním párem čárkovitých nebo čárkovitě kopinatých lístků 6–14 cm dlouhých a 0,2–1,2(–1,9) cm širokých, střední a horní lodyžní listy jsou zakončeny větvenou úponkou; palisty jsou polostřelovité, s šídlovitými cípy. Květenství jsou úžlabní, 1–6květé hrozny na stopkách zdéli poloviny listů; kalich je 5–7 mm dlouhý, zuby jsou trojúhelníkovité, zašpičatělé, za plodu rozestálé; koruna je 12–15(–17) mm dlouhá, světle žlutá až oranžová. Lusky jsou podlouhlé, 5–7 cm dlouhé a 0,4–0,5 cm široké, lysé nebo žláznatě tečkované, s 6–8 semeny.
Lathyrus annuus
Lathyrus annuusLathyrus annuus
Fotografoval Mário Duchoň, dne 20. 5. 2011 (Turecko, Antalya, Manavgat).