Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lathyrus heterophyllus
Rozšíření: Jihozápadní, střední a jižní (pouze severní Itálie) Evropa. U nás se vyskytuje vzácně v českém termofytiku a mezofytiku, od kolinního do suprakolinního stupně. Naším územím probíhá východí hranice areálu druhu.
Ekologie: Roste na skalách, mýtinách, okrajích lesů, v opuštěných lomech a křovinách, především na bazických podkladech, zpravidla na mělkých kamenitých půdách, na polostinných až stinných stanovištích.
Lathyrus heterophyllus

Lathyrus heterophyllus

Popis: Vytrvalé, 60–200 cm dlouhé byliny s poléhavými až popínavými, křídlatými, lysými, hranatými lodyhami. Dolní listy jsou s jedním jařmem, horní listy jsou s 1–3 páry lístků zakončené 2–3 ramennou úponkou. Lístky podlouhlé, kopinaté, eliptické, obvejčité až široce eliptické, 4–8 cm dlouhé, 1–5 cm široké, s třemi silně a dvěma slaběji vyniklými souběžnými žilkami. Palisty polostřelovité, 18–48 mm dlouhé. Stopky květenství 10–22 cm dlouhé. Květy šikmo odestálé s korunou sytě růžovou, 14–18 mm dlouhou, křídla a člunek nazelenalé, kratší než pavéza. Plodem je 2–9 semenný, 60–85 mm dlouhý lusk. Kvete od července do srpna.
Ohrožení a ochrana: Hrachor různolistý je Červeným seznamem řazen mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny (C2r), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§2).
Lathyrus heterophyllusLathyrus heterophyllus
Lathyrus heterophyllus
Fotografováno dne 8. 7. 2008 (okolí Vroutku).