Syn.: Orobus pratensis (L.) Döll
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lathyrus pratensis
Rozšíření: Od Pyrenejí a Britských ostrovů, přes střední a východní Evropu do Střední Asie. Na severu se vyskytuje v celé Skandinávii, na jihu po jižní Itálii a Balkán, dále pak na Kavkaze, izolovaně na severu Afriky, v Etiopii a v Himálaji, areál zasahuje až do Číny. Zavlečen na Nový Zéland a do Severní Ameriky. U nás se vyskytuje na celém území hojně až roztroušeně.
Ekologie: Světlé vlhčí lesy a lesní lemy, vlhké louky, příkopy a břehy vod, rumiště, okraje komunikací. Daří se mu na čerstvých vlhkých půdách bohatých na živiny.
Popis: Vytrvalá, 40–100 cm vysoká bylina. Lodyha větvená, tenká, poléhavá nebo popínavá, hranatá, jemně chlupatá až olysalá. Listy řapíkaté, sudozpeřené s 1 párem lístků, zakončené rozvětvenou úponkou, lístky podlouhlé až kopinaté, 12–35 mm dlouhé, 2–12 mm široké, řídce chlupaté až olysalé, palisty polostřelovité, veliké jako listy. Hroznovité květenství vyrůstá z úžlabí listů, je dlouze stopkaté s 2–12 květy. Kalich pravidelný, pěticípý, zvonkovitý, cípy přibližně stejně dlouhé jako trubka. Koruna žlutá, 10–17 mm dlouhá, pavéza obvejčitá, stejně dlouhá jako nehet. Plodem je lusk s 1–9 semeny. Kvete od června do srpna.
Poznámka: Hrachor luční se využívá jako pícnina.
Lathyrus pratensisLathyrus pratensis
Fotografováno dne 19. 6. 2004 (SRN, Fränkische Schweiz, Betzenstein).