Syn.: Lathyrus latifolius var. rotundifolius (Willd.) Rchb., Lathyrus litvinovii Iljin, Lathyrus miniatus M. Bieb., Lathyrus peduncularis Poir.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lathyrus rotundifolius
Rozšíření: Areál se táhne od Krymu přes Kavkaz do Zakavkazí, zasahuje až do východní a severovýchodní Anatolie a do severozápadního Íránu.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny, vysokobylinné louky, ale i úhory, na Krymu bory. Vystupuje až do nadmořské výšky 2200 m.
Lathyrus rotundifolius
Popis: Vytrvalá bylinná liána s lysými, 1–2,5 m dlouhými, křídlatými lodyhami. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, s jediným párem lístků, vřeteno je zakončené větveným úponkem; lístky jsou široce eliptické až téměř okrouhlé, 2,5–6,5 cm dlouhé a 1–4,5 cm široké, ploché, se souběžnou žilnatinou; palisty jsou kopinaté až vejčitě kopinaté, polostřelovité, až dvakrát širší než lodyha. Květenství je 3–13květý úžlabní hrozen; kalich je trubkovitý, 7–9 mm dlouhý, s nestejnými, široce trojúhelníkovitými zuby; koruna je 1,8–2,5 cm dlouhá, sytě růžová. Plodem je čárkovitý, 5–7 cm dlouhý lusk, horní šev je úzce lemován párem kýlů; semen bývá 6–10.
Poznámka: Druh byl popsán z Krymu, kavkazsko-maloasijské rostliny byly často oddělovány jako subsp. miniatus. Rostliny z Krymu jsou většinou drobnější a v populacích jednotnější, v ostatních částech areálu zahrnují populace mnohem větší proměnlivost, v níž lze často najít rostliny, které prakticky odpovídají typu. Hodnocení na úrovni poddruhu je asi příliš vysoké.
Lathyrus rotundifolius
Lathyrus rotundifolius
Lathyrus rotundifolius
Lathyrus rotundifolius
Fotografovala Eva Rencová, dne 30. 5. 2013 (Turecko, průsmyk Zigana Geçidi).