Syn.: Zollikoferia bornmuelleri Hausskn. ex Bornm.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Launaea bornmuelleri
Rozšíření: Vyskytuje se na Arabském poloostrově v severním Ománu, odkud přesahuje do Spojených arabských emirátů a na íránské ostrovy v Hormuzském průlivu, ojediněle i na jihu Jemenu. Velmi vzácně roste rovněž v Africe v Somálsku.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích, převážně v horách, méně často v nížinách, vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Launaea bornmuelleri
Popis: Pichlavý síťovitě větvený keřík, dorůstá výšky 0,5 m; větvičky bývají nasivělé. Listy bývají jen na mladých rostlinách, jsou střídavé, kopisťovité, obkopinaté až peřenodílné, (1,5–)2–7,5 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, tenké, chobotnatě zubaté, úkrojky jsou trojúhelníkovité, na okraji bíle chrupavčitě lemované a jemně zoubkaté; vyšší listy na stoncích jsou redukované až do podoby šupin. Úbory jsou 8–12květé, vyrůstají v cik-cak uspořádaném květenství na krátkých stopkách, které po odkvětu zůstávají na stoncích v podobě trnů; zákrov je válcovitý, (8–)9–12 mm dlouhý, vnějších zákrovních listenů je 5–8, nejvnějšnější jsou vejčité, 1,5–2 mm dlouhé, vnitřnější jsou až čárkovitě kopinaté, delší, vnitřních je 5, jsou 8–12 mm dlouhé; všechny květy jsou jazykovité, oboupohlavné, mají žluté, 7,3–7,8 mm dlouhé liguly. Nažky jsou dvoutvaré, 3–4 mm dlouhé, vnější až vřetenovité, někdy zakřivené, vnitřní sloupkovité; chmýr je 6–7 mm dlouhý, dvoutvarý, bílý, vnější štětiny jsou delší.
Launaea bornmuelleri
Launaea bornmuelleri
Launaea bornmuelleri
Launaea bornmuelleri
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Al Hayl).