Syn.: Ammoseris bellidifolia (Cass.) D. Dietr., Ammoseris dregeana (DC.) D. Dietr., Ammoseris sarmentosa (Willd.) D. Dietr., Ammoseris sarmentosus (Willd.) D. Dietr., Chondrilla sarmentosa (Willd.) Poir., Lactuca sarmentosa (Willd.) DC., Launaea bellidifolia Cass., Launaea pinnatifida Cass., Microrhynchus bellidifolius (Cass.) DC., Microrhynchus dregeanus DC., Microrhynchus sarmentosus (Willd.) DC., Prenanthes sarmentosa Willd.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Launaea sarmentosa
Rozšíření: Druh lemující indooceánské břehy tropické východní a jižní Afriky, Komor, Madagaskaru, Seychel, Maskarén, Malediv, Indie, Malesie i severozápadní Austrálie, zasahuje též na pacifické pobřeží Indočíny a jižní Číny.
Ekologie: Roste na písčitých mořských březích, těsně nad úrovní přílivu.
Launaea sarmentosa
Popis: Vytrvalá bylina vytvářející plazivé lodyhy, 20–90(–140) cm dlouhé, větvené, v jejichž kořenujících uzlinách se vytvářejí nové růžice listů. Listy jsou kopisťovité, 3–8(–14) cm dlouhé a 0,5–1(–3) cm široké, poněkud dužnaté, skoro celokrajné, zubaté, chobotnaté nebo dokonce až peřenoklané, na vrcholu zaokrouhlené, tupé nebo špičaté, šedozelené. Úbory vyrůstají jednotlivě na krátkých stopkách, zákrov je válcovitý, 11–14(–16) mm dlouhý, zákrovní listeny jsou po okraji blanité, na vrcholu špičaté nebo tupé, střechovitě se překrývající, vnější listeny jsou vejčité, dosahují poloviny délky kopinatých listenů vnitřních; jazykovitých květů je 14–18, liguly jsou 7–9 mm dlouhé, žluté. Plodem je nažka, 3–5 mm dlouhá, s chmýrem 4–9 mm dlouhým.
Poznámka: Rod Launaea čítá na 60 druhů, které se vyskytují v oblasti od Makaronésie a západní Afriky až po jihovýchodní Asii a západní Austrálii.
Launaea sarmentosa
Launaea sarmentosa
Launaea sarmentosa
Launaea sarmentosa
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).