Syn.: Laurus canariensis Webb et Berthel., nom. inval., Laurus azorica var. longifolia (Kuntze) G. Kunkel
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité
Laurus novocanariensis
Rozšíření: K tomuto druhu náleží rostliny z Madeiry, Kanárských ostrovů (na ostrově Lanzarote je zřejmě nepůvodní, na ostrově Fuerteventura možná vyhynul) a zřejmě i z jižního Maroka.
Ekologie: Jedna z nejběžnějších, dominantních dřevin stálezelených makaronéských lesů (laurisilva), zejména na severních svazích v místech ovlivněných pasátovou oblačností. Lokality leží v nadmořské výšce 200–1500 m. Kvete od února do dubna.
Laurus novocanariensis
Popis: Stálezelený strom, dorůstá výšky až 20 m; letorosty jsou v mládí hustě hnědě plstnaté. Listy jsou střídavé, aromatické; řapík je 1,5–2,5 cm dlouhý, lysý nebo chlupatý, zelený; čepel je eliptická, vejčitá nebo obvejčitá, 5–17 cm dlouhá a 3–6 cm široká, kožovitá, tmavozelená, na líci lysá, na rubu v mládí alespoň na hlavní žilce chlupatá, s paždí žilek s domatiemi, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupě špičatá. Květenství je tvoří zkrácené okolíky po 5 květech; květy jsou jednopohlavné; okvětí tvoří 4 volné, obkopinaté, 3,5–5 mm dlouhé, krémově bílé lístky; v samčích květech je 8–30 fertilních tyčinek; v samičích jsou 2–4 staminodia; semeník je svrchní, jednopouzdrý. Plodem je široce elipsoidní, 1–2 cm dlouhá zelená, posléze černající bobule s 1 semenem.
Využití: I když listy tohoto vavřínu nejsou tak aromatické jako listy příbuzného vavřínu vznešeného (Laurus nobilis), který roste ve Středozemí, v makaronéské kuchyni se používají také, z plodů se lisuje i olej ceněný v místním tradičním léčitelství.
Poznámka: Donedávna se mělo za to, že všechny makaronéské vavříny patří k druhu Laurus azorica. Teprve v nedávné době se prokázalo, že azorské populace se od kanárských a madeirských poněkud morfologicky liší, tuto odlišnost prokázalo i studium izoenzymů. Rostliny z Kanárských ostrovů byly popsány Webbem a Berthelotem v roce 1847 jako Laurus canariensis, jenže stejné jméno použil dávno předtím (v roce 1809) Willdenow pro jinou vavřínovitou dřevinu Apollonias barbujana. Proto bylo nutné pro kanárské rostliny vytvořit nové jméno.
Laurus novocanariensis
Laurus novocanariensis
Laurus novocanariensis
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 31. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Anaga, Taborno), a Naďa Gutzerová, v září 2000 (La Gomera).