LAVANDULA CORONOPIFOLIA Poir. – levandule / levanduľa

Syn.: Isinia laristanica Rech. f., Lavandula humbertii Maire et Wilczek, Lavandula striata Boiss., orth. var., Lavandula stricta Delile, Lavandula subtropica Gand.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Lavandula coronopifolia

Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem v Africe a západní Asii. Vyskytuje se na Kapverdských ostrovech, v saharské části Afriky (Maroko, Alžírsko, Mauritánie, Mali, Niger, Čad, Libye, Egypt a Súdán), zasahuje i do Eritrey, Etiopie a Džibutska. V Asii je znám ze Sinaje, Izraele, Jordánska, Saúdské Arábie, Jemenu a jižního Íránu.

Ekologie: Roste na kamenitých místech na skalnatých svazích, v řídkých křovinách v suchých a horkých územích, zasahuje do nadmořské výšky 2500 m.

Lavandula coronopifolia

Popis: Rozkladitý keřík vysoký až 80 cm, větvičky jsou řídce chlupaté až olysalé. Listy jsou vstřícné, peřenosečné, zelené až zelenošedé. Květenství je hustý koncový klas (1,5–)2–4(–10) cm dlouhý; listeny jsou vejčité, 1,5–2 mm dlouhé, kratší než kalich; kalich je trubkovitý, na vrcholu s úzce kopinatými, víceméně stejnými zuby; koruna je pyskatá, modrá až modrofialová, korunní trubka je úzká a zřetelně zakřivená; tyčinky jsou 4. Plody jsou tvrdky.

Lavandula coronopifolia
Lavandula coronopifoliaLavandula coronopifolia

Fotografováno dne 4. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, Coculí).