LAVANDULA HASIKENSIS A. G. Mill. – levandule / levanduľa

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Lavandula hasikensis

Rozšíření: Endemit malinkého území na jihu Arabského poloostrova v jižním Ománu. Vyskytuje se pouze v nejvýchodnější části pohoří Jabal Samhan a Jabal Hasik v okolí městečka Hasik, námi fotografované rostliny pocházejí ze severního předhůří jmenovaných horských skupin.

Ekologie: Roste na kamenitých vápencových plošinách a svazích. Vystupuje až do nadmořské výšky 1600 m.

Lavandula hasikensis

Popis: Rozkladitý keřík s přesleny větviček od báze až pod květenství, dorůstá výšky až 50 cm; větvičky jsou pokryté větvenými chlupy, olysávají. Listy jsou přítomny jen v dolní části rostliny, jsou vstřícné, v obrysu podlouhlé, 0,2–1,5 cm dlouhé, s 1–3 páry okrouhlých nebo trojúhelníkovitých laloků, brzy opadávají. Květenství je za květu zkrácené, strboulovité, asi 1 cm dlouhé, za plodu se prodlužuje na 4–5 cm, přesleny jsou redukovány na jednotlivé, spirálně uspořádané květy; listeny jsou krátké, široce vejčité, se souběžnou žilnatinou, na vrcholu s krátkou nasazenou špičkou; kalich je trubkovitý, s 15 žilkami, na vrcholu s přímými, víceméně stejnými zuby; koruna je pyskatá, asi dvakrát delší než kalich, světle fialová, s tmavšími žilkami; tyčinky jsou 4. Plody jsou tvrdky.

Poznámka: Velmi specifická stavba květenství vyčleňuje tento druh ze sekce Subnudae, do níž patří většina levandulí Arabského poloostrova. Druh má neujasněné systematické postavení, nejnovější práce jej řadí spolu s druhem Lavandula sublepidota z jižního Íránu do samostatné sekce Hasikenses.

Lavandula hasikensis
Lavandula hasikensis
Lavandula hasikensis
Lavandula hasikensis
Lavandula hasikensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Wádí Ash Shuwaimiyah).