LAWSONIA INERMIS L. – henovník bílý

Syn.: Alcanna spinosa (L.) Gaertn., Casearia multiflora Spreng., Lawsonia alba Lam., nom. illeg., Lawsonia speciosa L., Lawsonia spinosa L., Rotantha combretoides Baker
Čeleď: Lythraceae J. St.-Hil. – kyprejovité

Lawsonia inermis

Rozšíření: Pochází z tropů Starého světa. Dnes lze obtížně identifikovat přirozený výskyt, který se zřejmě táhl od severní Afriky do Indie. Již před 6000 lety byl vzat do kultury a pěstováním se rozšířil od břehů Atlantiku v Africe až po tichomořské ostrovy.

Ekologie: Roste v tropických oblastech se střídáním období sucha a dešťů, optimální podmínky nalézá tam, kde teploty v létě přesahují 35 °C a neklesají pod 5 °C.

Lawsonia inermis

Popis: Stálezelený keř nebo stromek vysoký 2–7 m; letorosty jsou čtyřhranné, někdy zakončené kolci. Listy jsou vstřícné, kratičce řapíkaté, eliptické, obvejčité až obkopinaté, 1,2–6,7 cm dlouhé a 0,5–2,7 cm široké, lysé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství jsou laty 5–25 cm dlouhé, s drobnými opadavými listeny; květní stopky jsou 2–4 mm dlouhé; vonné květy jsou 4četné; češule s kalichem je 3–5 mm dlouhá, kališní cípy jsou vejčité; korunní lístky jsou volné, vejčité, 1,5–2,5 mm dlouhé, bílé nebo žlutavé; andreceum tvoří 8 vyčnívajících tyčinek; čnělka je asi 3 mm dlouhá. Plody jsou téměř kulovité tobolky vyčnívající z češule, 4,5–8 mm dlouhé a 4–6 mm široké.

Využití: Jedna z nejdůležitějších barvířských rostlin, produkuje barvivo zvané henna. Nejvíce barviva se nachází v listech, zejména v řapících. Sušené listy se rozemílají na zelenavý prášek, který se několik hodin před použitím smíchá s tekutinami často kyselého pH – do vody se obvykle přidává citronová, pomerančová šťáva nebo ocet. Roztok se používá na barvení vlasů nebo zahuštěný do konzistence pasty se nanáší na kůži a nechá určitou dobu působit; posléze se zaschlá pasta odstraní. První použití henny bylo zjištěno ve starověkém Egyptě, velmi je rozšířené v tradičním islámském prostředí i v Indii. Podle islámu henna zvýrazňuje ženskost; na Arabském poloostrově si ženy tradičně malují ornamenty na ruce (jako na jediné odhalené části těla) také z důvodu ochrany před intenzivním slunečním zářením.

Lawsonia inermis
Lawsonia inermis
Lawsonia inermis
Lawsonia inermis
Lawsonia inermis
Lawsonia inermis

Fotografováno ve dnech 30. 9. a 3. 10. 2015 (Omán, gov. Muscat, Wádí Al Arbiyyin, a gov. Ad Dakhiliyah, Misfat al Abriyyin).