LEEA INDICA (Burm. f.) Merr.

Syn.: Aquilicia otillis Gaertn., Leea biserrata Miq., Leea celebica C. B. Clarke, Leea divaricata T. et B., Leea expansa W. G. Craib, Leea fuliginosa Miq., Leea gigantea Griff., Leea gracilis Lauterb., Leea naumannii Engl., Leea novoguineensis Val., Leea ottilis (Gaertn.) DC., Leea palambanica Miq., Leea pubescens Zipp. ex Miq., Leea ramosii Merr., Leea roehrsiana Sanders ex Masters, Leea sumatrana Miq., Leea sundaica Miq., Leea umbraculifera C. B. Clarke, Leea viridiflora Planch., Staphylea indica Burm. f.
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité

Leea indica

Rozšíření: Dosti velký areál leží v jižní a jihovýchodní Asii s přesahem do Austrálie a Oceánie. Druh roste od Srí Lanky a Nepálu po jižní Čínu a Malajsii, také na Tchaj-wanu, Filipínách a v Indonésii. Přesahuje i do Oceánie na Papuu-Novou Guineu, do Mikronésie a Melanésie (nejdále na Fidži), ještě se vyskytuje v severní Austrálii.
Ekologie: Roste v podrostu primárních i sekundárních tropických deštných lesů i na jejich okrajích, v některých částech areálu dává přednost člověkem narušeným stanovištím.

Leea indica

Popis: Stálezelený přímý keř nebo menší stromek 2–10(–16) m vysoký; větvičky jsou oblé, lysé. Listy jsou střídavé, 2–3krát zpeřené; řapík je 13–23 cm dlouhý; vřeteno je 14–30 cm dlouhé; lístky jsou krátce řapíčkaté, podlouhlé nebo kopinaté, 6–20 cm dlouhé a 2,5–8 cm široké, lysé, s 7–12 páry postranních žilek, na bázi zaokrouhlené až klínovité, na okraji spíše nepravidelně zubaté, na vrcholu zašpičatělé až ocasaté; palisty jsou široce obvejčité, 2,5–4,5 cm dlouhé. Květenství je vrcholičnatá lata; květní stopky jsou 1–2 mm dlouhé, rezavě chlupaté; květy jsou 5četné; kalich je číškovitý, s trojúhelníkovitými cípy; korunní lístky jsou eliptické, 1,8–2,5 mm dlouhé, bělavé nebo zelenavé; tyčinek je 5, 1,3–2,3 mm dlouhých; semeník je kulovitý, 4–6pouzdrý, v každém pouzdře je po jednom vajíčku. Plody jsou téměř kulovité bobule o průměru 0,8–1 cm, za zralosti černonachové.

Leea indica
Leea indica
Leea indica

Fotografováno dne 3. 2. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).