Syn.: Campanula arvensis Pers., Campanula cordata Vis., Campanula hirta (Ten.) Schult., Campanula pulchella Salisb., nom. illeg., Campanula speculum-veneris L., Campanula trigona Ehrenb. ex Boiss., Githopsis latifolia Eastw., Legousia arvensis Durande, nom. illeg., Legousia durandei Delarbre, nom. illeg.,Legousia speculum Fisch. ex A. DC., Prismatocarpus cordatus (Vis.) Rchb., Prismatocarpus hirtus Ten., Prismatocarpus speculum-veneris (L.) L’Hér., Specularia arvensis Montandon, Specularia cordata (Vis.) Heynh., Specularia hirta (Ten.) Gand., Specularia polypiflora Davidov, Specularia speculum-veneris (L.) A. DC., Specularia vulgaris Kitt., nom. illeg.
Česká jména: zrcadlovka (Presl 1846, Opiz 1852, Polívka 1912), zvoněnka (Dostál 1950), zrcadlovka (Dostál 1989, Mareček 1997), zvoněnka Venušina, zrcadlovka (Kubát 2002)
Slovenská jména: zrkadlovka (Dostál 1950)
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Legousia speculum-veneris
Rozšíření: Těžiště rozšíření leží ve Středozemí, kde roste od Portugalska až po Blízký Východ. Severní hranici přirozeného rozšíření lze těžko stanovit, snad zasahuje až do Německa a Nizozemska. Do některých dalších zemí byl tento druh zavlékán a místy zplaňuje, zplanění se udává i z ČR a Slovenska.
Ekologie: Nejčastěji roste na úhorech a okrajích polí, případně na rumištích.
Legousia speculum-veneris
Popis: Jednoletá, obvykle pýřitá bylina; lodyha je přímá, rozvětvená, 10–40 cm vysoká, s roztroušenými kadeřavými chlupy. Dolní listy jsou krátce řapíkaté, s obvejčitou, zvlněnou nebo vroubkovanou čepelí 1,4–3 cm dlouhou a 0,5–1 cm širokou, horní listy jsou přisedlé, podlouhlé až kopinaté, vroubkované. (4–)5četné květy jsou uspořádány v latě; kalich je na bázi srostlý, trubka je 8–12 mm dlouhá, cípy jsou čárkovité, rozestálé až nazpět zahnuté; koruna je miskovitě kolovitá, o málo delší než kalich, růžovofialová; tyčinek je 5, mají volné prašníky; semeník srůstá z 3 plodolistů. Plodem je válcovitá, 1–1,5 cm dlouhá tobolka, otvírá se při vrcholu 3 chlopněmi.
Využití: Občas se tato zrcadlovka pěstuje jako okrasná letnička; k únikům z kultur se asi vztahují i všechny nálezy z území ČR.
Legousia speculum-veneris
Legousia speculum-veneris
Fotografováno dne 12. 6. 2015 (Srbsko, Sjenica).