Druhou účastnicí soutěže O nejlepší botanickou ilustraci roku 2012 je Lenka Cycoňová. Napsala nám o sobě:
Dobrý den, již delší dobu sleduji vaší soutěž a tentokrát jsem se rozhodla zúčastnit také. Je obdivuhodné, jak někteří výtvarníci dokáží malovat, obzvláště fandím Davidovi Vojtušovi, moc se mi líbí ilustrace slečny Samkové i již vložené ilustrace paní Businské a mnoha dalších. Od mala mám blízký vztah k přírodě, ať živé, i neživé (sbírám krom jiného i minerály) a moc ráda pěstuji rostliny, hlavně snadno pěstovatelné druhy masožravých rostlin a orchidejí.
Jedna z mých ilustrací je proto láčkovka. Tento rod obsahuje druhy s nádherně barevnými láčkami, které jsou i velmi důležitým rozpoznávacím znakem. Doma se mi daří jednu úspěšně pěstovat a je zajímavé, jak přitahuje pavouky, kteří uvíznou v kapalině uvnitř láček.
Dalším obrázkem je jahodník. Protože jsou na již zmíněném obrázku jen láčky, rozhodla jsem se namalovat jednu rostlinku celou. Po té následuje koukol polní. Je velmi náročné malovat rostlinku, kterou člověk nezná, protože neví, čeho všeho si všímat a jak vypadá. Snažila jsem se jej nalézt i v přírodě, abych si jej mohla prohlédnout, ale bohužel neúspěšně.
Malování je pro mne velkým koníčkem, jsem však jen pouhý amatér. Mým velkým snem je být profesionálem, ale obávám se, že k tomu vede ještě hodně dlouhá cesta a nejspíš toto zůstane jen snem.

Lenka Cycoňová
Lenka CycoňováLenka Cycoňová
Lenka Cycoňová
Děkujeme, paní Lenko, za soutěžní příspěvky! Najít koukol v přírodě je skutečně těžké, vlastně už v dnešní době prakticky nemožné – až tak vzácným se stal. Ale stejně je Vaše ilustrace této rostliny zajímavá. Těšíme se na naše setkání v Praze!