Syn.: Leontodon danubialis Jacq., Leontodon hastilis var. glabratus W. D. J. Koch, Leontodon hispidus subsp. danubialis (Jacq.) Simonk., Leontodon hastilis L., Leontodon hispidus var. hastilis (L.) Rchb., Leontodon hispidus subsp. glabratus (W. D. J. Koch) Holub – pampeliška srstnatá olysalá
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Leontodon hispidus subsp. glabratus
Rozšíření: Je nedokonale známé, patrně se shoduje s celkovým rozšířením druhu, který roste v Evropě, kde chybí na jihu Pyrenejského a Balkánského poloostrova, na sever zasahuje do Skotska a jižní Skandinávie, na východě areál zasahuje do evropské části Ruska a na Kavkaz. Je snad běžnější na východě. Zavlečen i na severovýchod USA. V Čechách roste patrně pouze roztroušeně, na Moravě je místy hojnější.
Ekologie: Roste na loukách, pastvinách, na travnatých stráních, podél cest, v obcích. Kvete od června do října.
Leontodon hispidus subsp. glabratus
Popis: Vytrvalé, téměř lysé byliny s bohatou přízemní růžicí listů. Listy jsou různého tvaru, mělce vykrajovaně zubaté až téměř celokrajné, chobotnatě peřenolaločné až peřenoklanné. Lodyhy jsou nevětvené, přímé nebo krátce vystoupavé, v horní části s 0–3 listeny. Úbory jsou koncové, jednotlivé, před rozkvětem nící. Květy jsou pouze jazykové, žluté, vnější často červeně proužkaté. Blizny jsou i za sucha žluté. Nažky jsou válcovité, s dvouřadým chmýrem. Vnitřní řada paprsků je pérovitá, vnější je kratší, pouze drsná.
Leontodon hispidus subsp. glabratusLeontodon hispidus subsp. glabratus
Leontodon hispidus subsp. glabratus
Poznámka: U nás je rozlišována ještě máchelka srstnatá pravá (Leontodon hispidus var. hispidus), která je ± hustě chlupatá. Lysé a chlupaté exempláře jsou často odlišovány i na úrovni poddruhů, toto dělení je však spíše tradiční, než že by odráželo skutečnou taxonomickou hodnotu. Oba typy rostou často na stejných místech i stanovištích.
Leontodon hispidus subsp. glabratus
Leontodon hispidus subsp. glabratus
Fotografováno dne 15. 8. 2009 (Praha-Krč).