Syn.: Antennaria muscoides Hook. f. et Thomson, Antennaria muscoides Hook. f. et Thomson ex C. B. Clarke, Leontopodium alpinum var. frigidum Beauverd, Leontopodium alpinum var. pusillum Beauverd
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Leontopodium pusillum
Rozšíření: Himálajský druh, roste od nejsevernějšího Pákistánu přes Kašmír a Sikkim po Tibet a západní S´-čchuan, na sever v Číně zasahuje do provincií Sin-tiang a Čching-chaj.
Ekologie: Stanovištěm jsou alpínské trávníky, kamenité a štěrkovité svahy, břehy jezer. Lokality leží v nadmořské výšce 3500–5600 m.
Leontopodium pusillum
Popis: Drobná vytrvalá bylina vysoká 2–7 cm, tvoří řídké koberečky; oddenek je tenký, bohatě větvený. Listy v drobné přízemní růžici jsou kopisťovité, (0,7–)1–2,5 cm dlouhé a 2–4 mm široké, na vrcholu tupé, oboustranně bíle pavučinatě vlnaté; lodyžní listy jsou poněkud menší. Květenství je drobný chocholík, složený z (1–)3–7 úborů, které podpírá několik listům podobných listenů vytvářejících hvězdičku o průměru 1,5–2,5 cm; zákrov je 3–4 mm dlouhý, vně bíle vlnatý, zákrovní listeny jsou 3řadé, na vrcholu obvykle lysé, tmavohnědé, špičaté; květy jsou oboupohlavné, 2,5–3 mm dlouhé. Nažky jsou asi 1,2 mm dlouhé, lysé nebo jemně papilnaté, chmýr je bílý, s drobnými zoubky.
Poznámka: Asijská pohoří jsou centrem diverzity rodu Leontopodium, je jich odtud známo kolem 60 namnoze velmi podobných druhů. Předpokládá se, že převažujícím způsobem rozmnožování je apomixe.
Leontopodium pusillum
Leontopodium pusillum
Leontopodium pusillum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 1. 5. 2016 (Čína, Tibet, okolí jezera Namtso).