Syn.: Phymatodes excavata (Bory ex Willd.) C. Presl, Pleopeltis excavata (Bory ex Willd.) Sledge, Polypodium excavatum Bory ex Willd.
Čeleď: Polypodiaceae Berchtold et J. Presl – osladičovité
Lepisorus excavatus
Rozšíření: Roste v subsaharské Africe, kterou přesahuje na Komory, Madagaskar a Réunion. Většina z asi 10 druhů rodu roste v tropické Americe.
Ekologie: Roste především jako epifyt ve stinných deštných nebo mlžných tropických lesích.
Lepisorus excavatus
Popis: Kapradina s plazivým oddenkem silným 2,5–4 mm, pokrytým hnědými, na okraji světlejšími plevinami. Listy jsou oddálené, řapíkaté, lysé, nepřezimující; řapík je 2–9 cm dlouhý; čepel je jednoduchá, podlouhlá až kopinatá, 12–35 cm dlouhá a 1,3–4 cm široká, tenká, na okraji poněkud zvlněná. Kupky výtrusnic jsou okrouhlé, 1,5–3 mm v průměru, v jedné řadě po každé straně střední žilky, zpravidla blíže okraje čepele, do čepele nápadně vnořené; ostěry chybějí.
Záměny: Velmi podobné jsou druhy Lepisorus schraderi a Pleopeltis macrocarpa. Oba mají výrazně silnější, jakoby dužnaté listy, které vytrvávají po více vegetačních sezón, první z jmenovaných druhů má navíc kupky výtrusnic pouze v horní třetině čepele, P. macrocarpa se zase snadno rozezná podle drobných okrouhlých plevin, kterými je roztroušeně pokryta zejména spodní strana listu.
Lepisorus excavatus
Lepisorus excavatus
Fotografovala Alena Vydrová, dne 15. 9. 2008 (Réunion, Forêt de Bébour).