Syn.: Pleopeltis schraderi (Mett.) Tardieu, Polypodium schraderi Mett.
Čeleď: Polypodiaceae Berchtold et J. Presl – osladičovité
Lepisorus schraderi
Rozšíření: Areál se táhne jižní a východní Afrikou. Druh byl zjištěn v Jihoafrické republice, Lesothu, Svazijsku, v Zimbabwe, Tanzánii, Burundi a ve Rwandě. Rovněž roste na Madagaskaru.
Ekologie: Roste jako epifyt, případně i na kamenech v stálezelených lesích v celoročně vlhkém klimatu. Lokality leží od hladiny moře až do nadmořské výšky 2300 m.
Lepisorus schraderi
Popis: Kapradina s plazivým oddenkem 2–3 mm v průměru, pokrytým kopinatými až široce vejčitými, zašpičatělými, černými plevinami 2–3 mm dlouhými. Listy jsou stejnotvaré, vytrvalé, s 1–6 cm dlouhým řapíkem a celistvou, úzce kopinatou, 13–34 cm dlouhou a 1,2–2,9 cm širokou, tlustou, poněkud dužnatou čepelí; čepel je na bázi postupně zúžená, skoro lysá, celokrajná, podvinutá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá; někdy jsou na řapíku a bázi čepele podobné pleviny, jako na oddenku. Kupky výtrusnic jsou okrouhlé, 2–4 mm v průměru, uspořádané ve 2 řadách na ploše spodní strany v horní třetině čepele; ostěry chybějí.
Záměny: Velmi podobně vyhlížejí další příbuzné druhy, zejména Lepisorus excavatus, který má jemnější, opadavé listy s kupkami výtrusnic, které zasahují mnohem dále směrem k bázi listu, alespoň do poloviny jeho délky. Velmi podobný je druh Pleopeltis macrocarpa, jehož listy však nejsou lysé, ale pokryté drobnými okrouhlými plevinami.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je druh zařazen mezi taxony, které vyžadují pozornost (LC – least concern).
Lepisorus schraderi
Fotografováno dne 16. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Knysna: Garden Route National Park, Diepwalle Forest).